Webnoviny - Svet

Minister obrany vyzdvihol dôležitosť SNP

WEBNOVINY.SK

Slávnostné kladenie vencov pri pamätníku SNP v obci Zlatno za účasti Ministra obrany Ľubomíra Galka. Zlatno, 20. august 2011.Foto: SITA/Martin HavranBRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) – Slovenské národné povstanie je dôležitým a neprehliadnuteľným faktom v našich aj európskych dejinách protifašistického odporu.

Slovenský národ sa ním jednoznačne zaradil medzi pokrokové demokratické sily protihitlerovskej koalície a vybojoval si rozhodujúce predpoklady pre vytvorenie novej, vlastnej demokratickej štátnosti. V obci Zlatno to dnes pri príležitosti pietnej spomienky k 67.výročiu SNP vyhlásil minister obrany Ľubomír Galko (SaS). „Je nesmierne dôležité ctiť si tieto hodnoty aj dnes,“ zdôraznil minister vo svojom príhovore.

Pripomenul, že SNP sa stalo neoddeliteľnou súčasťou európskej protifašistickej a národnooslobod­zovacej vlny. „Môžeme byť právom hrdí na to, že sme sa postavili na stranu spoločenstva vyspelých demokratických štátov, ktoré ocenili naše zapojenie sa do európskeho protifašistického hnutia, ktoré tiež prispelo k porážke nacistického Nemecka a jeho spojencov,“ povedal.

Povstanie svojím rozsahom a významom bolo historickým činom, ktorý jasne preukázal vôľu slovenského národa vziať svoj osud a riadenie budúcnosti do vlastných rúk. „Pamätníky SNP, vojenské cintoríny, ale aj osamelé hroby z čias 2. svetovej vojny sú tichou spomienkou na všetkých odvážnych mužov a ženy, ktorí položili svoje životy v boji proti fašizmu. Mená na nich vyryté ukrývajú individuálne príbehy, ale aj príbehy celých rodín, ktoré často netušili, kde sú a ako sa majú ich otcovia, manželia, bratia…,“ uviedol minister.

Ako agentúru SITA informoval hovorca rezortu obrany Ivan Rudolf, aktívne partizánske jednotky boli aj v obciach Skýcov a Zlatno. Aj ich obyvatelia aktívne pomáhali bojovníkom v horách. Obec Skýcov sa za túto pomoc stala obeťou nacistickej pomsty a krutosti, 15. marca 1945 na ňu zaútočili jednotky SS, obyvateľov obce odvliekli a na druhý deň ju vypálili. „Tieto tragické udalosti nás zaiste nenechávajú ľahostajnými ani po toľkých rokoch,“ dodal minister.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM