Webnoviny - Svet

Minister Uhliarik má dôveru premiérky Ivety Radičovej

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA//Nina BednárikováBRA­TISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik má dôveru premiérky Ivety Radičovej. Po skončení pondelňajšieho rokovania predsedníčky vlády s ministrom to pre médiá uviedol hovorca premiérky Rado Baťo. Podľa jeho slov jedným zo záverov stretnutia je, že v prípade udelenia výnimky pre vakcínu spoločnosti Pfizer nebol porušený zákon. Ministerstvo zdravotníctva SR konalo podľa úradu vlády vo verejnom záujme tak, aby na slovenskom trhu boli dostupné obe vakcíny bez doplatku pacienta a zároveň sa znížili náklady zdravotných poisťovní.

Podľa premiérky by však postupy rezortu zdravotníctva nemali vyvolávať pochybnosti, a preto by na vzniknutú situáciu mala reagovať novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo by ju pritom malo predložiť do pripomienkového konania čo najskôr. Predsedníčka vlády zároveň ministra zdravotníctva požiadala, aby návrh stanovil presné pravidlá tvorby cien liekov, vrátane jednoznačne vymedzených kompetencií a zodpovednosti kategorizačnej komisie.

Zákon musí taktiež podľa predsedníčky vlády jasne určiť, v akých prípadoch je možné o zaradení liekov rozhodovať v zrýchlenom konaní, aby nebolo možné tento proces spochybňovať. Osoby zainteresované v liekovej politike by zároveň mali povinne zverejňovať možné konflikty záujmov či finančné príjmy od farmaceutických spoločností. Za problematické považuje premiérka aj možné ovplyvňovanie predpisovania liekov farmaceutickými firmami, napríklad platenie lekárom za klinické a postmarketingové štúdie. Minimálna požiadavka by mala byť zverejňovanie týchto štúdií, platieb a ich účelu.

Minister zdravotníctva poďakoval po stretnutí premiérke za prejavenú dôveru. „Všetky spomínané pripomienky, ktoré odzneli, sú a budú zohľadnené v zákone o rozsahu zdravotnej starostlivosti,“ dodala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Katarína Zollerová.

Predsedníčka vlády a minister zdravotníctva sú pritom pripravení na prípadnú mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR, ktorú avizuje opozičný Smer-SD. „Veľmi radi si s opozíciou prediskutujeme stav, do ktorého sa slovenské zdravotníctvo dostalo v posledných rokoch a problémy, ktoré vláda musí riešiť,“ zdôraznila premiérka.

Pôvodný návrh novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti predstavilo ministerstvo ešte v septembri 2010, pripomienkové konanie sa skončilo 13. októbra. Neskôr sa však vypracoval nový návrh. Ten je aktuálne vo vnútrorezortnom pripomienkovaní, vo februári by sa mal dostať do štandardného medzirezortného pripomienkového konania. Obsahom prepracovaného obsahu novely je podľa vyjadrení ministra z minulého týždňa prísnejšia regulácia cien liekov, zabezpečenie väčšej dostupnosti drahých liekov či zverejňovanie menovitého hlasovania členov kategorizačnej komisie a tiež ich vzťahov s farmaceutickým priemyslom.

O prípade protipneumokokovej vakcíny od spoločnosti Pfizer informoval denník SME. Konkurent Pfizeru, spoločnosť GlaxoSmithKline, si totiž na Slovensku zaregistroval vlastnú vakcínu lacnejšie, a tak podľa denníka drahšiemu produktu Pfizeru hrozilo, že za jeho liek si budú rodičia musieť priplatiť. Pfizer však požiadal ministerstvo o povolenie na predaj nového balenia, ktoré mu zabezpečovalo predaj bez doplatku. Minister Uhliarik s tým súhlasil. O tom, že je liek bez doplatku, informoval rezort podľa SME v deň, keď o kategorizáciu firma požiadala. Denník pritom poukazuje, že iné lieky na to potrebujú približne sto dní a schvaľovanie minimálne pred kategorizačnou komisiou. Upozorňuje aj na skutočnosť, že minister v minulosti pracoval v spoločnosti Pfizer.

Bývalá členka kategorizačnej komisie Angelika Szalayová uviedla, že zákon pravdepodobne v tomto prípade porušený nebol, porušené však boli pravidlá stanovené v rezorte. Podľa riaditeľa Transparency International Slovensko Gabriela Šípoša je v tomto prípade viditeľný aj možný konflikt záujmov. Jeden z členov Imunizačnej komisie Úradu verejného zdravotníctva SR totiž mal podľa jeho informácií v minulosti prepojenie so spomínanou firmou Pfizer.

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik tvrdí, že v prípade udelenia výnimky pre vakcínu proti pneumokokom spoločnosti Pfizer nebol porušený zákon ani iné predpisy. Rezort pod jeho vedením zrušil monopol firmy Pfizer v tejto oblasti a zabezpečil aj zníženie ceny vakcíny, čo zdravotným poisťovniam ročne ušetrí takmer milión eur. Bez udelenia výnimky a skoršieho ako štandardného zaradenia vakcíny do kategorizácie by podľa ministra prišlo k zvýšeniu nákladov poisťovní.

Uhliarik upozorňuje aj na znenie zákona, ktorý dáva rezortu zdravotníctva možnosť rozhodnúť o zaradení do 180 dní. „Obvyklé zaraďovanie lieku je okolo 100 dní, ale my máme možnosť od 0 do 180, keby sa to zaradenie urobilo v jeden deň, tak je to v súlade so zákonom,“ konštatoval minister. Priznal, že udeľovanie výnimiek nie je obvyklé, no stáva sa, a to najmä pri vakcínach. V minulosti takúto možnosť využil aj bývalý minister Richard Raši.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico označil konanie ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika za učebnicový príklad klientelizmu a korupcie. Minister podľa expremiéra vybavil výnimku pre obrovskú farmaceutickú spoločnosť, v ktorej minulosti pracoval a dnes v nej pracuje jeho brat. Tým tejto spoločnosti zabezpečil obrat na úrovni 10 mil. eur ročne za konkrétny liek. "Toto konanie ministra je absolútne nezlučiteľné s výkonom jeho funkcie,“ povedal Fico.

Samotná spoločnosť Pfizer kategoricky odmieta podozrenia z klientelizmu a porušenia legislatívy. Na stranu rezortu sa postavila aj Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM