Webnoviny - Svet

Minister upratoval skládku na Zohore

WEBNOVINY.SK

Minister životného prostredia József Nagy (vpravo) počas likvidácie divokej skládky odpadu. Medzi obcou Zohor a MČ Bratislava – Devínska Nová Ves sa za účasti ministra životného prostredia SR likvidovala divoká skládka odpadu. Zohor, 25. máj 2011.Foto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) – Minister životného prostredia József Nagy dnes upratoval nelegálnu skládku v obci Zohor.

Nelegálna skládka odpadu medzi Devínskou Novou Vsou a obcou Zohor sa pritom nachádza len niekoľko sto metrov od oficiálnej skládky, kde môžu niektoré separované odpady občania odložiť zadarmo.

Podľa ministra by upratanie tejto skládky stálo s použitím mechanizmov a ľudí 1 500 až 2 000 eur. Ministerstvo životného prostredia pripravuje nový zákon o odpadoch, ktorý bude riešiť aj nelegálne skládky ohrozujúce životné prostredie. „Chceli by sme do tohto zákona zabudovať čo najviac takých opatrení, ktoré budú obmedzovať vznik divokých skládok,“ uviedol minister.

Napriek tomu však ministerstvo nemôže odobrať zodpovednosť obcí za vyčistenie takýchto nelegálnych skládok. Podľa ministra sú tri úlohy, ktoré sa musia splniť, aby sa obmedzili čierne skládky. „Musíme chytiť toho, kto to sem vozí. V dnešnej dobe už je možné namontovať kamerové systémy na prístupové cesty, alebo priamo na vzniknuté cesty,“ uviedol Nagy.

Ministerstvo chce využívať aj fotopasce, ktoré už majú svoje uplatnenie v poľovníctve. Ďalej je podľa neho potrebné, aby obec alebo obvodný úrad životného prostredia ukladali pokuty. Minister si myslí, že pokuty sú dnes veľmi nízke a nepôsobia odstrašujúco. Pokuta a náklady na odstránenie by mali byť podľa neho tak odstrašujúce, že občania by nešli týmto smerom. „Presadzujeme čo najvyššie a najprísnejšie pokuty, nech je to aj rádovo v státisícoch eur, my sa tomu vôbec nebránime,“ uviedol prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve Peter Krasnec.

VIDEO: Nelegálnu skládku pri Zohori upratoval minister

Hrozba rakúskeho odpadu

Občania si musia podľa ministra uvedomiť, že nakladanie s odpadom takisto niečo stojí a práve cena môže vplývať na to, aby viac venovali energiu na separáciu pre zníženie vzniku odpadu. Nakladanie s odpadom je podľa ministra na Slovensku podfinancované a najmä skládkovanie, čo je najhorší spôsob nakladania s odpadom.

„V rámci prístupových dohovorov s Európskou úniou sme sa zaviazali, že do roku 2012 otvoríme trh aj čo sa týka odpadov a je veľká hrozba, že pokiaľ sa radikálne nezmenia ceny skládkovania na Slovensku, tak všetok rakúsky odpad skončí u nás,“ uviedol Nagy. Podľa prezidenta Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve Petra Krasneca je jedným z najhlavnejších riešení výchova a vzdelávanie obyvateľov. Ak sa podľa neho začne obyvateľstvo vzdelávať už v detstve, tak je to jedna z ciest, ako eliminovať čierne skládky.

Počet nelegálnych skládok sa na Slovensku odhaduje na 6 000 s uloženým množstvom asi 150-tis. ton odpadu rôzneho druhu. Odstraňovanie nelegálnych skládok sa podľa Nagya zlepšuje. Nový zákon o odpadoch by mal byť v parlamente na jeseň. „Snažíme sa ho tak urobiť a tak odkomunikovať, aby to malo v parlamente už čo najmenšie prekážky,“ uviedol Nagy.

Ministerstvo životného prostredia pripravilo celoslovenskú akciu Vyčistime si Slovensko zameranú na zbieranie odpadu, čistenie prírody a iné aktivity. Do podujatia sa zapojili stovky subjektov z celého Slovenska. V rámci akcie sa podarilo vyzbierať 1 600 ton odpadu.

VIDEO: Nový zákon o odpadoch bude riešiť aj čierne skládky

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM