Webnoviny - Svet

Minister vymenoval Katuščáka s výhradami

WEBNOVINY.SK

Daniel KrajcerFoto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Výsledky previerky Národného bezpečnostného úradu, ktorú mal podstúpiť šéf Slovenskej národnej knižnice Dušan Katuščák, ešte nie sú známe.

Podmienku absolvovať previerku mu dal pri vymenovaní minister kultúry Daniel Krajcer, informovala v dnešných Televíznych novinách televízia Markíza. V takýchto prípadoch to môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Krajcer menoval Katuščáka do funkcie na základe výsledkov výberovej komisie, ktorá o tom rozhodla v októbri v tajnom hlasovaní. Katuščák je na stránkach Ústavu pamäti národa (ÚPN) evidovaný v spisoch ŠtB ako agent. Práve Krajcerova SaS je stranou, ktorá verejne striktne odmieta komunistov či agentov ŠtB. Niekoľkokrát hovorili, že takí ľudia by v ich strane či verejných funkciách nemali čo robiť. Minister Krajcer tvrdí, že práve preto ho menoval do funkcie s podmienkou. „Urobil som niečo, čo je bezprecedentné a vysoko nad rámec akýchkoľvek povinností ministra,“ zdôraznil v Markíze.

Katuščák vraj od marca 1985 prešiel od preverovanej osoby cez dôverníka až po agenta, ktorým sa stal 15. novembra 1988. Podrobnosti ÚPN nemá, jeho zväzok bol zničený a karta vybratá z evidencie, toto všetko pravdepodobne ešte v lete 1989. „O tom, že ma registrujú od roku 1985, som nemal ani potuchy, ak som bol teda agent, musia byť o tom záznamy v dokumentoch iných osôb,“ uvádza Katuščák na svojej stránke. „Ja som stopercentne nikdy nikoho neudal, ani som nikomu vedome určite neuškodil a ak áno, nech sa prihlási,“ píše ďalej.

Na čele Slovenskej národnej knižnice stál Katuščák od roku 2000 do apríla tohto roka, keď ho odvolal minister kultúry Marek Maďarič pre spory o príprave tzv. odkyslenia ohrozených historických dokumentov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM