Webnoviny - Svet

Ministerstvá si od novembra vymenia kompetencie

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Ľudovít Vaniher BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Od novembra by sa mali zmeniť názvy aj činnosti viacerých ministerstiev. Vyplýva to z návrhu novely kompetenčného zákona, ktorý v piatok schválila vláda. Ministerstvo hospodárstva (MH) v rámci svojej pôsobnosti v oblasti zahraničného obchodu bude podľa návrhu zastrešovať aj obchodovanie s vojenským materiálom. Kabinet tiež navrhuje, aby MH bolo ústredným orgánom štátnej správy aj pre tvorbu zahraničnej obchodnej politiky.

Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) bude riadiť aj obchodno-ekonomické oddelenia, ktoré doteraz patrilo pod MH. Rezort hospodárstva pôvodne túto zmenu odmietal, až vo štvrtok sa predstavitelia oboch ministerstiev dohodli na kompromise a návrh odobrila aj koaličná rada. Obchodných zástupcov v zahraničí bude vymenúvať MZV s prihliadnutím na odborné požiadavky na jednotlivé pozície konkretizované ministerstvom hospodárstva. Podľa aktuálneho stanoviska rezortu hospodárstva budú obchodní radcovia spadať pod priame riadenie zastupiteľských úradov, ktoré im zabezpečia aj všetky potrebné náležitosti k výkonu ich misie, aby mohli obsahovo a metodicky napĺňať obchodno-ekonomickú agendu, ktorou budú poverení ministerstvom hospodárstva.

Pôsobnosť v oblasti cestovného ruchu a koordinácie využívania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie by sa mala presunúť na rezort dopravy, ktorý by od novembra mal niesť názov Ministerstvo dopravy, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu SR. Ministerstvo má tiež koordinovať prípravu politík regionálneho rozvoja, s tým že kompetencia v oblasti regionálneho rozvoja zostane na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Prejsť má i pôsobnosť v oblasti stavebnej výroby a stavebných výrobkov, tvorby a uskutočňovania bytovej politiky a poskytovania štátnej prémie k stavebnému sporeniu ako aj v oblasti verejných prác, stavebného poriadku a územného plánovania okrem ekologických aspektov na Ministerstvo dopravy, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu Slovenskej republiky.

Pre zmeny v kompetenciách sa budú musieť tri ministerstvá premenovať. Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR bude od novembra Ministerstvom hospodárstva SR. Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR sa premenuje na Ministerstvo dopravy, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu SR. Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR sa vráti k názvu Ministerstvo kultúry SR.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM