Webnoviny - Svet

Ministerstvo bezplatné sterilizácie nechce, lekári áno

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 1. septembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti nepodporí, niekoľko odborníkov z nemocníc a mimovládnych organizácií však s jeho schválením súhlasí.

Zmenu v zákone pripravila poslankyňa Lucia Nicholsonová (SaS) a dosiahnuť ňou chce bezplatnú sterilizáciu pre niektoré ženy.

Vo svidníckej Nemocnici arm. gen. Ludvíka Svobodu sa doposiaľ platilo za sterilizáciu na požiadanie približne 110 eur.

Po schválení nového sadzobníka sa táto suma zvyšuje na 250 eur, čím sa už približuje k štandardu na Slovensku.

Primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Slavomír Novický tvrdí, že „ak by bola cena nižšia, najmä rómske ženy by tento zákrok podstúpili.“ Dodáva, že pre ľudí zo Svidníka a okolia sú to „neúmerné pálky“.

Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Ladislava Šustová agentúre SITA poskytla štatistiku, podľa ktorej vlani schválili 29 sterilizácií a v tomto roku ich bolo zatiaľ 26. Podľa jej vyjadrenia si túto operáciu môžu dovoliť len majetnejší občania. Cena na košickej gynekologicko-pôrodníckej klinike sa pohybuje od 350 do 400 eur.

Prípad z Gelnice

Na sterilizácie upozornil prípad sedemnásťročnej ženy v Gelnici, ktorú sterilizovali počas pôrodu cisárskym rezom bez jej vedomého súhlasu.

I keď pracovníci získali jej formálny súhlas, pacientka bola už pod vplyvom liekov a v pôrodných bolestiach.

Navrhovaná novela zákona určuje tridsaťdňovú lehotu od podpísania súhlasu po vykonanie zákroku.

Právna zástupkyňa sterilizovanej mladej ženy Vanda Durbáková tvrdí, že „je potrebné, aby vláda zabezpečila, aby každá žena mala prístup ku všetkým moderným formám antikoncepcie, nielen k sterilizácii. Zároveň je nevyhnutné, aby štát zabezpečil dôslednú kontrolu dodržiavania platnej legislatívy pri vykonávaní sterilizácií a dôsledne sankcionoval jej porušenia.“

Dodáva, že Slovensku vyplýva povinnosť z medzinárodných záväzkov, napríklad Dohovoru OSN na odstránenie diskriminácie žien, aby všetky formy antikoncepcie boli finančne dostupné všetkým ženám. Upozorňuje, že sterilizáciu však nemožno prezentovať ako jedinú vhodnú formu antikoncepcie.

Aktivisti chcú, aby bol štát ohľaduplnejší

Helena Balogová z Občianskeho združenia rómskych žien Lucia si myslí, že „štát by mal byť ohľaduplnejší k ženám, ktoré sa rozhodli nepriniesť na svet dieťa.“

Potvrdila, že pozná ženy, ktoré by tento zákrok podstúpili, ak by bol finančne dostupný.

Opačný názor na bezplatnú sterilizáciu má združenie Fórum života, ktoré poslancov NR SR vyzýva, aby Nicholsonovej „etnicky neprijateľný“ návrh nepodporili. Združenie tvrdí, že štát by takto nepriamo nútil všetkých občanov financovať „zámerné mrzačenie ľudského tela“.

Plodnosť ani tehotenstvo nie sú podľa nich chorobou, čím sa zo sterilizácie nestáva liečba. Nicholsonová na tlačovej konferencii 28. augusta hovorila aj o konkrétnych ženách, ktorých sa návrh priamo týka. Spomenula, že mnohé z nich rodia každoročne a „veľmi zdravo teda nevyzerajú.“

Problémom sú často aj ich partneri, ktorí odmietajú akýkoľvek druh antikoncepcie, a tak sú proti neželanému tehotenstvu bezradné. Fórum života považuje súčasnú pôrodnosť na Slovensku, ktorá predstavuje 1,4 dieťaťa na ženu, za katastrofálnu a ako alternatívu navrhuje „vytváranie podmienok pre zodpovedné viacpočetné rodiny, napríklad vhodnými daňovými úľavami.“

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM