Správy Rôzne

Ministerstvo chce lepšiu ochranu lesov v chránených územiach: Prišlo s memorandom

Ministerstvo životného prostredia chce viac chrániť lesy v chránených územiach.

Ilustračný obrázok k článku Ministerstvo chce lepšiu ochranu lesov v chránených územiach: Prišlo s memorandom
Foto: Lenka Fedorová / Zdroj: Dnes24.sk

Šéf envirorezortu László Sólymos (Most-Híd) dnes ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (nominantka SNS) predstavil návrh Národného memoranda o lese. To má poskytnúť rámcovú stratégiu pre spoluprácu rezortov pri ochrane lesov.

Zmena zákona

Envirorezort okrem toho pripravuje aj zmenu zákona o ochrane prírody, aby sa posilnili jeho kompetencie pri ochrane prírody v chránených oblastiach. „Národné parky potrebujú väčšiu a účinnejšiu ochranu. Je najvyšší čas si ujasniť, ako vnímame naše lesy. Či ide len o zásobáreň dreva. Alebo, naopak, predstavujú priestor pre ochranu vzácnych druhov, príležitosť pre zdravý relax ľudí a rozvoj cestovného ruchu často v najmenej rozvinutých okresoch,“ povedal Sólymos.

V súčasnosti môže envirorezort prostredníctvom Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR brániť ťažbe dreva takmer výlučne v bezzásahových zónach, teda v lokalitách v najprísnejšom piatom stupni ochrany. Na územiach s nižším stupňom ochrany len za predpokladu, že sa včas preukáže nutnosť ochrany vzácnych biotopov. Envirorezort poukazuje, že pri súčasnej legislatíve tak nedokáže garantovať ochranu prírody a lesov.

Rozšírenie o ďalšie lokality

Zmeniť to má spomínaná novela, ktorú by chcel Sólymos predložiť do legislatívneho procesu asi v prvej polovici budúceho roka. Má priniesť posilnenie bezzásahového režimu tak, aby sa o ťažbe na tomto území už neuvažovalo. Zároveň sa bezzásahové územia majú rozšíriť o ďalšie vzácne lokality. Ministerstvo plánuje sprísniť aj podmienky pri takzvanej náhodnej ťažbe v chránených územiach v druhom až štvrtom stupni ochrany. Dnes sa napríklad pri holoruboch z dôvodu kalamity nevyžaduje súhlas ŠOP SR. Po novom by štátni ochranári mali vstupovať do rozhodovacích procesov zásadnejším spôsobom.

Podobnú zmenu chce envirorezort dosiahnuť aj pri plánovanej ťažbe prostredníctvom programov starostlivosti o lesy. V súčasnosti môže ŠOP SR programy starostlivosti o lesy pripomienkovať, no jej pripomienky nie sú považované za zásadné, nemusia tak byť pri rozhodovaní akceptované. Pozícia štátnych ochrancov prírody sa má preto posilniť tak, aby pri schvaľovaní programov starostlivosti vedeli garantovať napríklad zachovanie vzácnych biotopov.

Dlhodobá problematika

Lepšej ochrane lesov má pomôcť aj národné memorandum, ktoré je výsledkom konzultácií v rámci i mimo rezortu životného prostredia. Má ambíciu vytvoriť základy nadrezortného prístupu k problematike lesov, ktorá presiahne striedanie volebných cyklov. „Je nutné prijať takýto dokument na nadrezortnej úrovni,“ upozornil Sólymos s tým, že odborníci aj verejnosť sa sťažujú na výrub a vývoz dreva, ako aj zmenšovanie rozlohy lesov.

„Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka je otvorené odbornej diskusii. Ministerka Matečná prijala návrh memoranda od ministra Sólymosa a spoločne sa ním budú oba rezorty zaoberať,“ reagoval jeho hovorca Vladimír Machalík. Sólymos pripomína, že memorandum bude mať zmysel vtedy, keď bude spoločné. Tvrdí, že Matečná má k návrhu pozitívny prístup.

Zastavte ničenie horských lesov!

Desiatky odborníkov a mimovládnych organizácií tento mesiac opakovane vyzvali vládu, aby urýchlene podnikla okamžité a rázne kroky na zastavenia ničenia posledných zvyškov prirodzených horských lesov na Slovensku. Problém vidia v „masívnej ťažbe“ a výstavbe lesných ciest. Žiadajú, aby sa zvýšila rozloha prísne chránených území.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM