Zo Slovenska

Ministerstvo chce odľahčiť nemocnice: Na lieky proti COVID-19 dá STO miliónov eur

Situácia v slovenských nemocniciach je kritická. Rezort zdravotníctva sa preto rozhodol pre nákup nových liekov proti koronavírusu.

Ilustračný obrázok k článku Ministerstvo chce odľahčiť nemocnice: Na lieky proti COVID-19 dá STO miliónov eur
Zdroj: TASR/AP

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR dá na inovatívne lieky proti ochoreniu COVID-19 takmer 100 miliónov eur. Chce tak odľahčiť nemocničnú sieť. Pripomína, že vyššou zaočkovanosťou by sa okrem ušetrenia miliónov eur malo predísť aj ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 v prípade tisícok pacientov.

K nákupu liekov rezort pristúpil pre zlú pandemickú situáciu, kritický stav v nemocniciach a potreby hľadania nových efektívnych riešení.

„Masívnejší nákup nových liekov, najmä priamo pôsobiacich antivirotík, a ich razantné farmakoterapeutické nasadenie v populácii by mohlo priniesť efekt výrazného zníženia prísunu nových pacientov do nemocníc, zníženia počtu závažne chorých pacientov a redukcie počtov úmrtí na ochorenie COVID-19,“ uviedla hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Výrazné zlepšenie

Výsledky klinických skúšaní nových liekov hovoria o významnej redukcii hospitalizácií. U pacientov v klinických štúdiách, ktorí boli liečení novými liekmi, spozorovali výrazné zníženie počtu úmrtí.

Doterajšie skúsenosti podľa ministerstva zatiaľ ukazujú, že v nemocniciach, kde boli podávané monoklonálne protilátky, sa znížila frekvencia stavov vyžadujúcich si následnú hospitalizáciu. Takéto protilátky podali viac ako 6 000 pacientom.

Prečítajte si tiež

Ďalšie nákupy

Rezort zdravotníctva v tomto roku zabezpečil doposiaľ monoklonálne protilátky bamlanivimab, bamlanivimab a etesevimab, molnupiravír, kazirivimab a imdevimab a remdesivír v objeme 56 460 liečebných cyklov za viac ako 41,3 milióna eur.

Koncom roka sa plánuje nákup ďalších liekov v hodnote viac ako 58 miliónov eur. Ministerstvo na základe rozhodnutia vládneho kabinetu nakúpi do konca roka priamo pôsobiace antivirotiká a monoklonálne protilátky spolu v hodnote takmer 55 miliónov eur.

V pláne je tiež obstarať liek Paxlovid zo skupiny priamo pôsobiacich antivirotík. Ďalšie tri milióny eur rezort vyčlení na plánovaný nákup monoklonálnej protilátky remdesivír.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ilustračné foto

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM