Webnoviny - Svet

Ministerstvo chce pokračovať v obnove hradov nezamestnanými

WEBNOVINY.SK

Obnova Šarišského hradu s pomocou nezamestnaných ľudí pokračuje. Ide o pilotný projekt, ktorý je financovaný z európskych fondov z grantu Obnovme svoj dom. Ministerstvo kultúry uvoľnilo na projekt 58-tis. €, radnica sa bude spolupodieľať na financovaní projektu piatimi percentami. Tieto peniaze pôjdu na náradie, materiál, odborný dozor a koordinátorov. Rezort práce poskytol peniaze na platy zamestnancov, ich poistenie a ďalšie náklady na obdobie šiestich mesiacov. Prijatí ľudia, ktorí museli byť registrovaní na úrade práce, budú poberať mesačnú hrubú mzdu okolo 450 €. Veľký Šariš,uFoto: SITA/Viktor ZamborskýUHROVEC 14. júna (WEBNOVINY) – Ministerstvo kultúry plánuje pokračovať v projekte záchrany a obnovy hradov Slovenska. Na túto prácu zamestnávajú ľudí, ktorých evidujú miestne úrady práce.

Už sa uskutočňujú dva pilotné projekty, a to obnova hradu v Uhrovci a Šariši. Pri nich našlo prácu 50 ľudí, ministerstvo ráta do budúcna v rámci ďalších projektov so stovkou ďalších.

„Do budúceho roka to určite budú stovky a možno časom sa dostaneme aj k iným číslam,“ uviedol dnes minister kultúry Daniel Krajcer. Podľa Krajcera by mohli počas obnovy hradov nezamestnaní nadobudnúť aj ďalšie zručnosti, ktoré tak zvýšia ich kvalifikáciu na trhu práce.

„Je to projekt, ktorý je prospešný vo vzťahu k obnove tejto úžasnej pamiatky, ale je tu aj príležitosť pre dlhodobo nezamestnaných, ktorí momentálne získajú prácu a do budúcna aj isté zručnosti,“ povedal.

Súhlasí s ním aj generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Ivan Juráš. „Predpokladáme, že sa bude vytvárať vrstva ľudí, ktorí budú mať osvojené techniky, ktoré sú veľmi špecifické, ktoré práve cez expertov z ministerstva kultúry sa oni naučia a tým pádom získajú určité kompetencie, ktoré tu na trhu vôbec neboli a budú schopní sa zamestnať v budúcnosti,“ informoval Juráš. Nevidí to však ako komplexné riešenie nezamestnanosti na Slovensku, skôr ako spôsob, ako inšpirovať ľudí.

V súčasnosti našlo prácu pri obnove hradov 50 ľudí, z toho 20 z okresu Partizánske pracuje na hrade Uhrovec a 30 z okresu Prešov na hrade Šariš. Nezamestnaní prejavili podľa Juráša veľký záujem o aktívnu spoluprácu.

Realizáciu projektu zabezpečuje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny zo zdrojov Európskeho sociálneho fondu s 15-percentným spolufinancovaním zo štátneho rozpočtu. Celkové náklady na projekt sú viac ako 196-tis. eur. Ministerstvo kultúry pri obnove Uhrovca spolupracuje s Nadáciou pre záchranu kultúrneho dedičstva. Tá v rámci dotačného systému rezortu kultúry získala 47-tisíc eur na stavbu mostného piliera a konsolidáciu komínov a na stavebný workshop na konzerváciu a dokumentáciu kamenných architektonických prvkov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM