Webnoviny - Svet

Ministerstvo kultúry udelilo cenu Žbirkovi i Hevierovi

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Osobnosti z médií, filmu, literatúry, fotografie a hudby dnes ocenil minister kultúry Daniel Krajcer (SaS).

Nositeľmi Ceny ministra kultúry SR za rok 2011 sa stali novinárka Kristína Magdolenová, filmový režisér Eduard Grečner, literát Daniel Hevier, tenorista Pavol Bršlík, dirigent Marián Vach, teoretik a kritik fotografie Marián Pauer a hudobník a spevák Miroslav Žbirka.

Laureáti si ich, s výnimkou tenoristu Bršlíka, ktorý je v zahraničí, prevzali osobne počas slávnostného udeľovania v Dvorane Ministerstva kultúry SR v Bratislave.

Ako na dnešnom slávnostnom udeľovaní cien povedal minister kultúry Daniel Krajcer, ocenení sa pokúsili o nachádzanie odpovedí a uspeli nielen v domácom, ale aj v medzinárodnom kontexte.

Život nositeľov cien prirovnal k behu na dlhé trate s presvedčením, že ten beh má zmysel. Vyzdvihol ich snahu meniť veci a kultivovanie talentu. Novinárka dlhodobo pôsobiaca v rómskych komunitách Kristína Magdolenová získala cenu za zásluhy v presadzovaní etických princípov v médiách, filmovú a televíznu tvorbu pre Rómov a o Rómoch a zvyšovanie mediálnej gramotnosti rómskej komunity.

Obrazom: Cena ministra kultúry za rok 2011

Filmovému režisérovi Eduardovi Grečnerovi, známom napríklad scenármi a réžiou filmov Drak sa vracia a Jaškov sen, cenu minister dal za celoživotné významné zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky, osobitne v oblasti slovenskej kinematografie. Literát Daniel Hevier získal Cenu ministra kultúry za básnickú zbierku Vianočná pošta a výrazné podnety a aktivity v oblasti rozvoja čítania detí a mládeže.

Daniel Krajcer vyzdvihol udelením ceny aj vynikajúce umelecké výsledky mladého a oceňovaného tenoristu Pavla Bršlíka, jeho reprezentáciu slovenského vokálneho umenia na významných zahraničných operných a koncertných scénach. Cenu si odniesol aj spevák a hudobník Miroslav Žbirka. Jej nositeľom sa stal za celoživotný tvorivý osobnostný umelecký prínos v oblasti populárnej hudby a za pozoruhodný projekt Symphonic Tour.

Umeleckému šéfovi a šéfdirigentovi Štátnej opery v Banskej Bystrici Mariánovi Vachovi udelil minister ocenenie za hudobné naštudovanie opery Jána Cikkera Coriolanus a doterajšie umelecké aktivity v oblasti hudobnej kultúry na Slovensku. Teoretik a kritik fotografie Marián Pauer sa stal laureátom za významný prínos v oblasti histórie, kritiky a teórie fotografie v slovenskom i medzinárodnom kontexte.

Video: Minister kultúry ocenil sedem osobností

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM