Webnoviny - Svet

Ministerstvo kultúry vyberie nového šéfa národného divadla

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) – Osem kandidátov na generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND) vypočujú v pondelok a utorok v rámci konkurzu, ktorý organizuje ministerstvo kultúry.

Na konkurze dostane každý z prihlásených záujemcov šancu prezentovať svoje predstavy o riadení a smerovaní prvej divadelnej scény Slovenska na najbližších päť rokov. Výberov konanie sa po oba dni uskutoční v účelovom zariadení ministerstva kultúry na Bielej ulici.

Prvý deň verejného vypočutia pred výberovú komisiu predstúpia: herec Ľubomír Gregor, operný a televízny režisér Marián Chudovský, dirigent Peter Feranec, dramaturg a prekladateľ Peter Kováč a Marián Ostatník, ktorý sa v minulosti hlásil aj do konkurzov na šéfa STV a neskôr RTVS.

Druhý deň konkurzu, v utorok 29. mája, vypočuje výberové komisia zvyšných troch uchádzačov o post generálneho riaditeľa SND – riaditeľa opery a operety, šéfdirigenta Moravského divadla Olomouc Miloslava Oswalda, dirigenta, hudobného skladateľa a producenta Antona Popoviča a technicko – prevádzkového riaditeľa SND povereného dočasným vedením SND Milana Vajdičku. Komisia by mala o výsledku konkurzu rozhodnúť v utorok večer.

Rozhodne komisia

O mene nového generálneho riaditeľa SND rozhodne 11-členná výberová komisia. Jej členov vymenoval minister kultúry Marek Maďarič na základe výsledkov vlaňajších okrúhlych stolov organizovaných ministerstvom a na základe odporúčania oslovených zástupcov umeleckých inštitúcií a akademickej obce. „Pri kreovaní výberovej komisie minister kultúry prihliadal aj na vyvážené zastúpenie znalcov jednotlivých umeleckých zložiek, ktoré tvoria trojsúborové SND,“ informoval hovorca MK SR Jozef Bednár.

V komisii, ktorej celé zloženie možno nájsť na úvodnej stránke webstránky MK SR – http://www.culture.gov.sk sú aj: riaditeľ Národného divadla Brno Daniel Dvořák, režisér a riaditeľ Starého divadla Karola Spišáka v Nitre Ondrej Spišák, dramatik a scenárista Ondrej Šulaj či hudobný manažér a riaditeľ medzinárodného hudobného festivalu Viva musica Matej Drlička.

Prvý konkurz na generálneho riaditeľa, ktorý sa konal 8. marca, sa skončil bez víťaza. Ani jeden zo siedmich kandidátov nepresvedčil členov výberovej komisie natoľko, aby dostal dôveru členov komisie viesť národné divadlo najbližších päť rokov. Komisia posudzovala projekty Petra Feranca, Evy Gomolčákovej, Mariána Chudovského, Petra Kováča, Miloslava Oswalda, Miloša Pietora a Jána Pochybu.

Konkurz vyhlásil Krajcer

Ministerstvo kultúry ešte počas vedenia ministrom Danielom Krajcerom vyhlásilo konkurz na šéfa SND na základe výsledkov vlaňajších okrúhlych stolov. Okrúhle stoly sa venovali nielen kritériám na výber generálneho riaditeľa SND, ale aj ďalšiemu smerovaniu a nastaveniu niektorých systémových zmien v národnom divadle, ktoré je s vyše 900 zamestnancami jednou z najväčších inštitúcií v rezorte kultúry.

SND je bez šéfa od konca septembra minulého roka. Dočasným vedením SND vlani 21. septembra vtedajší minister kultúry SR Daniel Krajcer poveril štatutárneho zástupcu generálneho riaditeľa Milana Vajdičku, technicko-prevádzkového riaditeľa SND. Zároveň oficiálne prijal rezignáciu generálneho riaditeľa divadla Ondreja Šotha.

Vajdička mohol vykonávať svoju funkciu do šiestich mesiacov od vymenovania, to znamená do 21. marca tohto roka. Následne, 22. marca, Vajdičku poveril Krajcer opäť dočasným vedením SND. Minister kultúry Marek Maďarič 12. apríla predĺžil termín, dokedy môžu záujemcovia o kreslo generálneho riaditeľa SND požiadať o zaradenie do výberového konania, z pôvodného 16. apríla na 30. apríl.

„Hlavným dôvodom predĺženia termínu podávania prihlášok je umožnenie prihlásiť sa do výberového konania aj tým kandidátom, ktorí mohli byť zneistení pochybnosťami o pokračovaní výberového konania vyhláseného ešte pred vymenovaním novej vlády,“ informovalo o dôvodoch MK SR.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM