Zo Slovenska

Ministerstvo školstva: Z dôvodu štrajku je dnes zatvorených 137 škôl, čo je 2,04 percenta

Počet škôl, ktoré dnes z dôvodu štrajku učiteľov zostali zatvorené oproti pondelku a utorku (25. - 26.1.), opäť poklesol. Kým v prvý pracovný deň bolo zatvorených 179 škôl a o deň na to 151, dnes je to 137, čo predstavuje 2,04 percenta. Informuje o tom ministerstvo školstva.

Ilustračný obrázok k článku Ministerstvo školstva: Z dôvodu štrajku je dnes zatvorených 137 škôl, čo je 2,04 percenta
Foto: Alexandra Húsková / Zdroj: Dnes24.sk

Údaje zaslali rezortu okresné úrady k 10.00 h. „Dnes najviac klesol počet zapojených škôl do štrajku v Bratislavskom kraji. Kým včera bolo zatvorených 52 škôl, dnes je ich 34,“ uviedla hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Naopak, počet zapojených škôl mierne stúpol v Trenčianskom kraji, kde je aktuálne zatvorených 15 škôl. V Trnavskom kraji je dnes zatvorených 19 škôl, v Nitrianskom 27, Žilinskom 16, Banskobystrickom 16, v Prešovskom dve a v Košickom osem.

Ministerstvo upozorňuje, že podľa vyhlášky riaditelia škôl majú povinnosť informovať zriaďovateľa školy a príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve o prerušení alebo zmene vyučovania, ako aj o poskytnutí riaditeľského voľna.

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) dnes však hovorí, že úplne zavretých je 290 škôl. Ďalších 186 je úplne ochromených a tam berú deti iba v nevyhnutných prípadoch. Na ďalších približne 300 školách je narušené vyučovanie.

Podľa Branislava Kočana z ISU ministerstvo hovorí iba o základných a stredných školách a nezarátavajú materské školy, základné umelecké školy či školské kluby. Rezort školstva to však odmieta a tvrdí, že všetky tieto školy sú v ich číslach zarátané.

Časť učiteľov vstúpila v pondelok 25. januára do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Dôvodom jeho vyhlásenia je podľa ISU dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

Dnes o 10.45 podľa webstránky ISU je do štrajku zapojených vyše 11.200 učiteľov z 821 škôl.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM