Webnoviny - Svet

Ministerstvo spravodlivosti začalo urýchľovať súdne procesy

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Za najzásadnejší projekt na zefektívnenie súdneho konania v histórii samostatného Slovenska považuje ministerstvo spravodlivosti rekodifikáciu Občianskeho súdneho poriadku.

Uvádza sa to v stanovisku rezortu, v ktorom hodnotí prvých sto dní. Agentúre SITA ho poskytla hovorkyňa ministerstva Jana Zlatohlávková.

„Z odborného hľadiska ide o extrémne náročný projekt, na ktorý doposiaľ nemala odvahu žiadna vláda,“ tvrdí rezort.

„Dôraz bude kladený na zabezpečenie hospodárnosti a efektívnosti súdneho konania, jeho zrýchlenia a skvalitnenia,“ dopĺňa.

Pre rezort spravodlivosti bolo prvých sto dní hektickým obdobím.

„Vďaka profesionálnemu nastaveniu a korektnému prístupu sa podarilo obnoviť v celom rezorte konštruktívnu pracovnú atmosféru, v ktorej je možné pracovať na zásadných zmenách v prospech vymožiteľnosti práva a približovania spravodlivosti občanom,“ píše sa v stanovisku.

Rezort ministra Tomáša Borca začal aj práce na reforme väzenstva a trestnej politiky. „Cieľom je využívať najmä alternatívne tresty a ďalšie odklony tak, aby sa trest odňatia slobody chápal až ako najkrajnejšie riešenie,“ vysvetľuje rezort.

Počas prvých sto dní začali na ministerstve vytvárať tiež odborné komisie na zmeny Exekučného poriadku, Notárskeho poriadku a zákona o rozhodcovskom konaní.

Podľa rezortu ide o zásadné projekty zamerané na zvýšenie vymožiteľnosti práva a zlepšenie podnikateľského prostredia.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM