Jakub Forgács Technológie

Ministerstvo vnútra VARUJE svojich zamestnancov: Vymažte si TikTok, je to HROZBA

Sociálna sieť TikTok podľa ministerstva zhromažďuje veľké množstvo informácií, ktoré končia na serveroch tretích strán. To však nie je všetko. Čo ešte hrozí?

Ilustračný obrázok k článku Ministerstvo vnútra VARUJE svojich zamestnancov: Vymažte si TikTok, je to HROZBA
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák , Dnes24.sk/Milan Hanzel

Ministerstva vnútra (MV) SR rozposlalo pred pár dňami svojim zamestnancov varovanie, ktoré sa týka čínskej sociálnej siete TikTok. Informoval o tom portál Živé.sk so slovami, že išlo o výzvu, aby si vymazali aplikáciu zo zariadení.

Kybernetická hrozba

„Ministerstvo vnútra v rámci preventívnych opatrení varovalo svojich zamestnancov pred závažnou kybernetickou hrozbou spojenou s inštaláciou a používaním aplikácie TikTok na služobných zariadeniach a zariadeniach pristupujúcich k informačným a komunikačným systémom MV SR,“ potvrdil pre Živé.sk tlačový odbor ministerstva vnútra.

Ako ďalej uvádza portál, podobne sa rozhodli konať aj iné krajiny či inštitúcie Európskej únie, ktoré štátnym zamestnancom aplikáciu zakázali. „TikTok zhromažďuje veľké množstvo informácií, ktoré končia na serveroch tretích strán. Množstvo údajov a spôsob, akým sú zbierané, môže slúžiť k zacieleniu kybernetických útokov na konkrétne osoby – a tým zvýšiť riziko úspechu napr. spear phishingu (podvodnícka správa na mieru, pozn. red.),“ uviedlo pre Živé.sk ministerstvo.

„Rovnako je podľa neho sporný aj spôsob, ako sú zbierané a spracovávané údaje, pričom naráža aj na právne a politické prostredie v Číne,“ spomína portál.

Odinštalovanie a zakázanie

„Ako najjednoduchší spôsob na eliminovanie hrozby sme odporučili našim zamestnancom aplikáciu TikTok odinštalovať a zakázať jej inštaláciu na všetkých zariadeniach – služobné, pracovné zariadenia aj súkromné zariadenia využívané na pracovné účely, ktoré majú prístup do informačných systémov a infraštruktúry MV SR,“ spresnil rezort.

Ako dodal portál, ešte minulý týždeň český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) označil TikTok za bezpečnostnú hrozbu a ľuďom vo verejných funkciách odporučil nepoužívať ho.

ilustračné foto

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM