Lucia Lauková Správy Zo Slovenska

Ministra práce neodvolali: Ján Richter ostáva vo svojej funkcii, FOTO

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) ostáva vo funkcii. Za vyslovenie nedôvery Richterovi hlasovalo len 57 poslancov zo 128 prítomných.

Ilustračný obrázok k článku Ministra práce neodvolali: Ján Richter ostáva vo svojej funkcii, FOTO
18
Galéria
Zdroj: TASR

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) ostáva vo funkcii, zámer opozície odvolať ho pre kauzu Čistý deň a ďalšie údajné pochybenia nevyšiel. Za vyslovenie nedôvery Richterovi dnes hlasovalo len 57 poslancov zo 128 prítomných.

Hlasovanie poslancov

Hlasovaním vyvrcholila viac ako 16-hodinová rozprava, ktorá sa začala vo štvrtok (6.4.) o 16. hodine. Proti vysloveniu nedôvery hlasovali všetci prítomní poslanci Smeru-SD a Mostu-Híd, ministra podržali aj členovia SNS, zdržal sa len Jaroslav Paška. Za zosadenie ministra z funkcie hlasovali poslanci SaS, OĽaNO-NOVA, Sme rodina aj ĽSNS a väčšina nezaradených. Richard Vašečka Z OĽaNO-NOVA nehlasoval.

Návrh podala opozícia

Návrh na vyslovenie nedôvery podali opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA. Ministerstvo práce a ústredie práce podľa nich drží ochrannú ruku nad týraním a zneužívaním detí. Opozícia je presvedčená, že Richterov rezort zlyháva. Ministra dlhodobo kritizuje za jeho konanie v prípade galantského resocializačného zariadenia Čistý deň. Podľa nej minister kauzu kryje. Opoziční poslanci sú zároveň presvedčení, že Richter mal už dávno odobrať Čistému dňu akreditáciu, ako mu to odporúčala akreditačná komisia.

Odôvodnenie návrhu

„Minister Richter sa aktívne spolupodieľa na porušovaní zákonov a garantuje nedotknuteľnosť tým, ktorí sa takýchto činov dopúšťajú. Tým sa stáva osobne a politicky zodpovedný za bezprecedentný morálny rozvrat v rezorte, ktorý bol poverený riadiť. Porušovanie základných práv a slobôd, týkajúce sa tých najbezbrannejších obyvateľov krajiny, maloletých detí, je fatálnym prehreškom proti ľudskosti, ľudským právam, platným zákonom a medzinárodným dohovorom, ktorými je SR viazaná,“ vyhlásila Natália Blahová (SaS).

Ministra podržal aj premiér

Svojho ministra sa zastal premiér Robert Fico (Smer-SD). Mimoriadnu schôdzu NR SR označil za absurdnú s tým, že v obvineniach opozície nenašiel jediný argument. Samotný návrh na odvolanie Richtera považuje za šialený. Predkladateľov sa pýtal, či im neprekáža, že sa pod neho podpísal aj Boris Kollár (Sme rodina), teda „poslanec nafotený so všetkými mafiánmi, napojený na obchod s drogami“ a podľa Fica poslanec, ktorý chcel sex s 15-ročným dievčaťom. „Ak vám toto nevadí, tak je mi to ľúto,“ odkázal šéf exekutívy.

Ministrova obhajoba

Richter počas svojej obhajoby vyhlásil, že opozícia sa rozhodla použiť proti nemu najprimitívnejšie metódy vyvolávania vášní. "Lebo nie ste schopní so mnou a s vládou zviesť čistý politický súboj postavený nie na urážkach, ale na obsahu a na programe,“ zdôraznil šéf rezortu práce s tým, že opozícii otvorene a bez strachu pozerá do očí.

Návrh na jeho odvolanie označil za prejav neúcty ku kontrolným právomociam parlamentu voči výkonnej moci a dehonestáciu inštitútu vyslovenia nedôvery členovi vlády. „Jeho predkladatelia z neho urobili nástroj primitívneho politického boja, v ktorom sa neštítia klamať, vznášať obvinenia bez dôkazov, vydávať svoje subjektívne tvrdenia za realitu, samozrejme, bez akýchkoľvek relevantných argumentov,“ uviedol Richter. Opozícia si podľa neho nedala ani toľko námahy, aby si overila niektoré štatistické údaje a používa vymyslené čísla.

Kritika kvôli stredisku Čistý deň

Kľúčovým bodom podania návrhu na odvolanie bolo podľa neho nezrušenie akreditácie resocializačnému stredisku Čistý deň v Galante. Opozícia podľa ministra uvádza, že je dôvodné podozrenie, že má osobný alebo politický záujem na tom, aby zariadenie nebolo zrušené. „Neexistuje jediný reálny fakt, ktorý by skutočne odôvodňoval podozrenie, že mám osobný alebo politický záujem na tom, aby zariadeniu nebola zrušená akreditácia,“ reagoval minister. Neexistuje podľa neho ani jeden čo i len nepriamy dôkaz, že by sa kedykoľvek stretol či komunikoval s predstaviteľmi Čistého dňa. „Nikdy som s nimi nespolupracoval. Nikdy som toto zariadenie osobne nenavštívil,“ uistil.

Foto: ilustračné

Ministra práce neodvolali: Ján Richter ostáva vo svojej funkcii, FOTO
18
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM