Webnoviny - Svet

Ministri sa dostanú do konfliktu, budú aj poslancami

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Trinásť členov dosluhujúcej vlády Ivety Radičovej bude na niekoľko minút zároveň aj poslancami.

Do konfliktu záujmov sa dostanú 4. apríla, keď spoločne s ostatnými novozvolenými poslancami zložia na ustanovujúcej schôdzi parlamentu poslanecký sľub.

Potom predseda parlamentu Pavol Hrušovský schôdzu preruší a o niekoľko minút prezident Ivan Gašparovič vymenuje vládu Roberta Fica, čím zanikne súčasný kabinet aj konflikt záujmov jeho členov, ktorí budú môcť poslancovať.

„Predstavil som dohodu, ktorá je ústavne čistá a je v súlade so zákonom o rokovacom poriadku a Ústavou SR,“ povedal dnes Hrušovský novinárom. Podčiarkol, že trinásti novozvolení poslanci, ktorí pôsobia v Radičovej vláde, nebudú môcť svoj mandát reálne uplatňovať, keďže schôdza bude bezprostredne po zložení sľubu poslancov prerušená.

Hrušovský tvrdí, že hoci ústava neumožňuje súčasne pôsobiť v parlamente a v exekutíve, takýto postup je právne čistý a vznikol ako výsledok dohody s prezidentom. „Ak by to nebolo, tak tento postup nenavrhujem,“ podčiarkol dosluhujúci predseda parlamentu.

Po vymenovaní novej vlády bude schôdza pokračovať sľubom náhradníkov za členov Ficovej vlády. Nasledovať bude vytvorenie mandátového a imunitného výboru, ktorý overí, či boli všetci poslanci do parlamentu riadne zvolení.

Potom si snemovňa zvolí svojho predsedu, stať by sa ním mal podpredseda Smeru-SD Pavol Paška, a podpredsedov, za ktorých kandiduje štvorica Renáta Zmajkovičová, Jana Laššáková (Smer-SD), Ján Figeľ (KDH) a Erika Jurinová (OĽaNO). Následne poslanci vytvoria ďalšie výbory, zvolia ich vedenie a zadelia poslancov do výborov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM