Zo Slovenska

Mínusové teploty môžu vážne ohroziť vaše ZDRAVIE: Všímajte si varovné SIGNÁLY !

Slovensko aktuálne sužuje mrazivé počasie. Riziko ohrozenia zdravia by sme nemali brať na ľahkú váhu.

Ilustračný obrázok k článku Mínusové teploty môžu vážne ohroziť vaše ZDRAVIE: Všímajte si varovné SIGNÁLY !
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Mínusové teploty ohrozujú najmä deti, seniorov a ľudí s cukrovkou či respiračnými a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Pripomína tiež riziko zranení a nehôd v súvislosti s poľadovicou. V tejto súvislosti pripravil súbor odporúčaní, ako zvládnuť mrazivé počasie.

Toto hrozí každému

„V týchto dňoch zasiahlo Slovensko mrazivé počasie, vplyvom ktorého môžeme pocítiť aj negatívne dosahy na zdravie. Na našom území nie sú typické extrémne nízke teploty, ktoré by siahali niekoľko desiatok stupňov Celzia pod nulu, avšak aj miernejšie mínusové teploty môžu mať nepriaznivé dosahy na širokú časť populácie,“ skonštatoval ÚVZ.

Okrem nákazy vírusovým ochorením úrad varuje aj pred rizikom podchladenia či vzniku omrzlín. „Ďalšou hrozbou sú rôzne zranenia v dôsledku pádov na zľadovatených plochách chodníkov či zvýšené riziko dopravných nehôd a podobne,“ doplnil úrad.

Prečítajte si tiež

Odporúča venovať zvýšenú pozornosť posilneniu imunity, dbať na vhodný výber oblečenia či obuvi, ale aj prijímať dostatok tekutín a jedla. Dôležitá je aj ochrana pokožky tváre či rúk krémom. Krémovanie je dôležité obzvlášť v prípade detí, pri ich obliekaní odborníci radia vrstvenie. S malými deťmi nie je dobré ostávať v chladnom exteriéri dlho.

Všímajte si varovné signály

ÚVZ pripomína, že ani počas zimného počasia netreba zabúdať na šport či pravidelnú fyzickú aktivitu. „Aj keď sú možnosti oproti letným mesiacom obmedzené, organizmus je potrebné udržiavať v dobrej kondícii priebežne, bez ohľadu na ročné obdobie,“ uviedol úrad. Nie je však dobré športovať pri teplotách menej ako mínus 15 stupňov Celzia.

Dôležité je tiež byť obozretný, či už všeobecne, alebo pri rôznych aktivitách ako prechádzky, bicyklovanie, lyžovanie či šoférovanie. ÚVZ odporúča nosenie ochranných či reflexných prvkov. „Všímajte si varovné signály tela a aj svoje okolie, pomáhajte blízkym ochrániť sa pred následkami mrazivého počasia,“ dodal úrad.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM