Webnoviny - Svet

Mirbachov palác má novú strechu a podkrovie

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) – Mirbachov palác na Františkánskom námestí v Bratislave má novú strechu a podkrovie za viac ako 1,42 mil. eur. Časť priestorov bude slúžiť pre pracovníkov Galérie mesta Bratislavy (GMB), ktorá tu sídli, a reštaurátorské práce, niektoré budú prístupné aj verejnosti. „Už priestor samotný je umeleckým dielom, chceme zachovať genius loci. Je to špecifický priestor pre špeciálne výstavy, nie pre výstavy klasického charakteru. Tie máme na prvom či druhom poschodí,“ povedal dnes na tlačovej besede riaditeľ GMB Ivan Jančár. Galéria plánuje využiť niektoré priestory aj pre rôzne konferencie či klubovú činnosť detí, ktorým by sa zaujímavou formou predstavovalo umenie. „Z niektorých okien sú špeciálne pohľady na mesto, ktoré z iných okien neuvidíte,“ doplnil primátor Andrej Ďurkovský.

S prácami sa začalo v roku 2005. Vtedy zlikvidovali najmä nebezpečný odpad, ktorý vznikal z azbestových platní vo vnútri. Ďalšie práce však boli pre nedostatok peňazí pozastavené. Obnoviť sa ich podarilo minulý rok, keď sa vykonal prieskum krovu. Ten bol značne poškodený drevokaznými hubami a chrobákmi, podľa výsledkov prieskumu to bolo okolo 40 %. „S opravou sa nezačalo o päť minút dvanásť, ale v hodine dvanástej. Ešte nejaký čas a krov by sa bol zrútil,“ konštatoval konateľ dodávateľskej spoločnosti Hronstav 2, s.r.o., Ivan Broznan. Nedostatkom nových priestorov na 3. poschodí je to, že tam nie je výťah. To môže robiť problémy najmä starším občanom. „Výťah máme po nižšie poschodie, z konštrukčného hľadiska sa nedalo dať výťah až sem,“ konštatoval Jančár.

Na otázku agentúry SITA, či mesto neplánuje vyčleniť v budúcnosti peniaze na podobnú rekonštrukciu iných historických priestorov v meste, odpovedal primátor kladne. Zdôraznil však, že momentálne sa sústreďujú na rekonštrukciu Starej radnice. „Po jej dokončení dostaneme jedinečný komplex Primaciálneho paláca, Apponyiho paláca a Starej radnice.“ Doplnil, že sa opravujú aj ďalšie pamiatky, prioritne však tie, ktoré sú najviac poškodené ako napríklad veža kostola klarisiek.

Mirbachov palác dal postaviť v rokoch 1768 – 1770 bratislavský pivovarník Michal Spech. Staviteľom paláca bol murársky majster Matej Höllrigl. Palác mal viacerých majiteľov. Po Spechovi ho vlastnili grófi Imrich Csáky, Karol Nyáry, ktorého erb je na fasáde budovy, a napokon Emil Mirbach. Z pôvodného zariadenia sa podľa stránky Galérie mesta Bratislavy – www.gmb.sk – zachovali keramické kachle a dve menšie miestnosti na prvom poschodí s drevenými obkladmi stien zdobenými vzácnymi dobovými kolorovanými rytinami. Mirbachov palác bol v roku 1963 zapísaný do štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok. Po obnove sa v apríli 1975 stal sídlom Galérie mesta Bratislavy.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM