Webnoviny - Svet

Miro Konôpka opäť absolútnym majstrom SR na okruhu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) – Slovenský automobilový pretekár Miroslav Konôpka vo farbách Autoracing clubu (ARC) Bratislava po roku obhájil titul absolútneho majstra SR v pretekoch automobilov na okruhu. Podarilo sa mu to na víkendovej Jesennej cene Brna na Masarykovom okruhu, ktorá je pravidelne súčasťou slovenského šampionátu.

Skúsený okruhový jazdec sa nestratil ani v silnej konkurencii najmä českých tímov, hoci nie vždy sa mu darilo podľa jeho predstáv. V sobotňajších trojhodinových vytrvalostných pretekoch to vyzeralo s tímom ARC Bratislava všelijako, len nie dobre. Posádka Miro Konôpka, Andrej Studenič a Matej Konôpka na staršom, ale spoľahlivom Porsche 911 GTR RS mala za úlohu dôjsť do cieľa a nazbierať tak nejaké body v súboji o titul v tejto kategórii so silnou posádkou Rudolf Machánek – Štefan Rosina.

Už v 3. kole pretekov však všetky plány Konôpku a spol. „nabúral“ úplne zbytočný kontakt s Lamborghini Jána Urbana, po ktorom zostal Miroslav Konôpka stáť v štrku. S vypätím všetkých síl sa mu podarilo s defektom pravého zadného kolesa dôjsť do boxov a mechanici ARC Bratislava opäť dokázali svoje kvality, keď za sedem minút dokázali poškodené zavesenie opraviť. Po ďalšej polhodine však Miro Konôpka opäť stál na trati: tentoraz za to mohol roztrhnutý klinový remeň. Traťoví maršali dotiahli pokazené Porsche do boxov, kde ho mechanici opäť dali do poriadku, no prijatie cudzej pomoci v podobe odtiahnutia bolo proti pravidlám, a tak Matej Konôpka už po troch kolách musel z pretekov odstúpiť. Radosť tímu ARC Bratislava urobila aspoň posádka Ivan Weiss – Alena Savkaničová, ktorá v triede D4 do 2000 ccm vyhrala tohoročný seriál majstrovstiev Slovenska.

V nedeľňajších šprintoch na 10 kôl štartoval Miroslav Konôpka s vozidlom Saleen S7 a vedel, že ak dôjde do cieľa, tak mu titul šampióna neunikne. Jeden z jeho veľkých súperov, Rudo Machánek, totiž pre poruchu motora v šprintoch neštartoval. V pretekoch sa diváci mohli dlho pozerať na súboj o 5. priečku v celkovom poradí v podaní dvoch čistokrvných Američanov: Konôpkov Saleen držal za sebou Corvette C5R Litovčana Alexandra Talkanitsu junior, Miro Konôpka sa nakoniec rozhodol svojho súpera pred seba pustiť," referoval o priebehu nedeľňajších pretekoch hovorca ARC Bratislava Ján Žgravčák.

„Viem, že Alexander Talkanistu junior chcel v nedeľu veľmi pretekať, ale keď do mňa dva razy v zákrute ťukol, tak som ho radšej pustil pred seba,“ vysvetlil Miroslav Konôpka nečakaný „uhýbavý manéver“, ktorým na Masarykovom okruhu pustil ambiciózneho Litovčana pred seba.

„Trochu mi odchádzali predné pneumatiky a nechcel som riskovať vypadnutie. Potreboval som body do slovenského šampionátu, predo mnou bol len Jano Daniš na DTM, a to mi stačilo na zisk titulu absolútneho majstra,“ konštatoval po pretekoch najskúsenejší slovenský automobilový pretekár, ktorý vzápätí priznal, že v týchto časoch, keď prichádzajú na okruhy mladí jazdci s novou technikou, je to každým rokom ťažšie. „Ale s touto sezónou môžem byť v konečnom dôsledku spokojný,“ tvrdil mnohonásobný majster SR v pretekoch automobilov na okruhu. Mirov syn Matej Konôpka štartoval v šprinte na Porsche 911 GT3 RS, no hneď po letnom štarte vyrobil „hodiny“. Šmyk vo vysokej rýchlosti našťastie zvládol, no nakoniec mu na klasifikáciu v cieli chýbalo jedno kolo. Čerstvý majster SR v okruhových pretekoch Miro Konôpka bude o týždeň štartovať na rakúskom okruhu Salzburgring, kde sa pokúsi obhájiť majstrovský titul aj v seriáli FIA CEZ Trophy.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM