Webnoviny - Svet

Miro Remo triumfoval na festivale v Bukurešti

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 20. decembra (WEBNOVINY) – Krátkometrážny dokument Arsy-Versy režiséra Mira Rema triumfoval na ďalšom medzinárodnom festivale, tentoraz v Rumunsku. Na Medzinárodnom študentskom filmovom festivale CineMAiubit v Bukurešti získal práve Remo cenu pre najlepšieho režiséra dokumentu. Arsy-Versy má po tomto úspechu na konte už 14 medzinárodných cien. Okrem iných získal aj Zvláštnu cenu poroty z festivalu krátkych filmov vo švédskej Uppsale, cenu portálu kinema.sk z prehliadky študentských filmov Áčko v Bratislave, Arri Award za najlepší dokument z Medzinárodného festivalu filmových škôl v Mníchove, bronzového Dinosaura z festivalu Etiuda&Anima v Krakove alebo Wallflower Press Student Doc Award za najlepší študentský dokument z prehliadky v Sheffielde.

Film Arsy-Versy je životným príbehom matky a jej syna, ktorý otočil svet hore nohami. Ľuboš unikol zo sveta ľudí, aby žil v čo najväčšej symbióze s prírodou a venuje sa amatérskej filmovej a fotografickej tvorbe. Vrcholom jeho prírodnej fascinácie je výskum netopierov. V komunikácii s týmto tvorom otočeným dolu hlavou sa pokúša o maximálne porozumenie medzi človekom a zvieraťom. Jeho niekdajšia opora, matka, sa však začína obávať o jeho budúcnosť. „Tento film má diváka prinútiť zamyslieť sa nad systémom, v ktorom žije. Mal som potrebu zobraziť konflikt človeka, ktorý robí, čo ho baví a je šťastný, s absolútne zosystematizovanou spoločnosťou, ktorá ho odsudzuje len preto, že je sama oklieštená zbytočnými mantinelmi,“ povedal o filme Miro Remo.

Snímka Arsy-Versy ešte nekončí púť po festivaloch. Ďalšie zastávky má v Columbii v Misouri na True/False Film Festivale (25. až 28. februára 2010), v španielskom meste Tui na festivale Play – Doc (17. – 21. marca 2010 ), na Medzinárodnom filmovom festivale v Krakove (31. mája až 6. júna 2010), v New Yorku na undergroundovom festivale na streche Rooftop (leto 2010), v talianskom Trieste na festivale Maremetraggio (25. júna až 37. júla 2010), v nórskom meste Volda na Nórskom dokumentárnom filmovom festivale, v Tel Avive na Tau Film Fest 2010 a v Sýrii na festival Dox Box.

Film mohli slovenskí diváci vidieť na niekoľkých domácich festivaloch, vrátane prehliadok študentskej tvorby Early Melons a Áčko či na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava. Tí, ktorí ho ešte nestihli vidieť, budú mať ďalšiu šancu v júni na Art Film Feste v Trenčianskych Tepliciach.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM