Správy Zo zahraničia

Mladá Rómka vypadla z okna počas výsluchu: Slovensko jej musí zaplatiť 30-tisíc eur

K incidentu došlo 18. januára 2017, keď mala 16 rokov a prichytili ju pri krádeži v obchode.

Ilustračný obrázok k článku Mladá Rómka vypadla z okna počas výsluchu: Slovensko jej musí zaplatiť 30-tisíc eur
Zdroj: Facebook.com/Košický samosprávny kraj

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo štvrtok (8. 9.) v spore slovenskej občianky P.H. proti Slovensku rozhodol, že slovenské úrady porušili článok 2 (právo na život) Európskeho dohovoru o ľudských právach. Slovensko musí sťažovateľke zaplatiť odškodné vo výške 30-tisíc eur. Informuje spravodajca TASR.

Nezamkli okná

Súd riešil sťažnosť slovenskej občianky, ktorá je rómskeho pôvodu a je mierne mentálne postihnutá, v súvislosti s vyšetrovaním incidentu, pri ktorom bol ohrozený jej život.

Išlo o incident, pri ktorom sťažovateľka vypadla z okna na druhom poschodí na policajnej stanici počas jej zadržania pre podozrenie z krádeže.

Súdna inštancia Rady Európy skonštatovala, že vyšetrovanie bolo nedostatočné. Polícia neposúdila situáciu ako celok, neboli vykonané procesné úkony a zber dôkazov, došlo k uloženiu zanedbateľného disciplinárneho trestu, pričom o tom sťažovateľka nebola informovaná, a Ústavný súd nesprávne vyložil jej následnú sťažnosť.

Keďže si sťažovateľka nespomenula na okolnosti jej pádu, ESĽP rozhodol, že slovenské orgány sa o ňu počas policajného zaistenia vhodne nepostarali. Policajti mali zamknúť okná a P.H. mala byť sprevádzaná na toaletu ženou, čím sa mohlo zabrániť jej pádu.

Padala viac ako 7 metrov

K incidentu došlo 18. januára 2017, keď mala P.H. 16 rokov a keď bola prichytená pri krádeži v obchode. Ku krádeži sa policajtom priznala, tí ju previezli na policajnú stanicu. Neskôr tvrdila, že počas prevozu bola terčom fyzického aj slovného násilia.

Podľa úradov P.H. na policajnej stanici spolupracovala a priznala sa k ďalším trom krádežiam.

Bola prehľadaná a dovolili jej použiť toaletu. Na toaletách sa strážca otočil chrbtom a sťažovateľka vypadla z okna na zasneženú trávu o 770 cm nižšie.

P.H si zlomila štyri rebrá, utrpela aj ďalšie zlomeniny a pľúcny kolaps. Upadla do kómy, ktorá trvala necelý mesiac. Bola prepustená 24. februára 2017, lekári jej však neskôr diagnostikovali poruchy vedomia, mierne kognitívne poruchy a retrográdnu amnéziu v dôsledku utrpených zranení.

Facky od policajtov

Prokuratúra už v deň incidentu začala trestné stíhanie kvôli jej vypadnutiu z okna, ktoré najskôr zrušila a potom obnovila v marci. Pohovor s P.H. bolo možné vzhľadom na jej zdravotný stav uskutočniť až v apríli. Poškodená uviedla, že si nepamätá udalosti tesne pred jej pádom, ale spomenula si na facky od zatýkajúcich policajtov v policajnom aute.

Diskriminácia

Policajt, ktorý sa staral o sťažovateľku v čase jej vypadnutia z okna, bol disciplinárne potrestaný, ale ona nebola o tomto rozhodnutí informovaná.

V júli 2017 inšpekčná služba dospela k záveru, že nie sú dôkazy o tom, že v policajnom aute bola P.H. fackovaná a urážaná.

Dostane 30-tisíc

P.H. sa na ESĽP sťažovala na zlé verbálne a fyzické zaobchádzanie v cele policajného zaistenia, na reakciu štátu na incident na policajnej stanici, na nedostatočne účinné vyšetrovania tejto záležitosti, na zamietnutie jej sťažnosti ústavným súdom, na nedostatok účinného prostriedku nápravy a tiež na diskrimináciu z dôvodu jej etnickej príslušnosti a mentálneho postihnutia.

Súd rozhodol, že Slovensko jej musí zaplatiť 30-tisíc eur ako nemajetkovú ujmu a 3750 eur ako náhradu súdnych nákladov a výdavkov.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM