Mladí Slováci vyhrali v Lotyšsku o šesť gólov
WEBNOVINY.SK
Róbert Mak zo Slovenska (vľavo) a Armands Petersons z Lotyšska (vpravo) počas futbalového zápasu Slovensko – Lotyšsko, kvalifikácie na ME 2013 do 21 rokov. Zlaté Moravce, 3. jún 2011. Foto: SITA/Martin HavranJELGAVA 11. októbra (WEBNOVINY) – Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov zvíťazila vo svojom treťom vystúpení v 9. skupine kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2013 tejto vekovej kategórie nad rovesníkmi z Lotyšska na ich pôde vysoko 6:0 (2:0).
Počas celého duelu v Jelgave mali mladí Slováci prevahu, technicky súpera jednoznačne prevýšili. Skóre otvoril už v 1. min obranca Kolmokov a tesne pred prestávkou zvýšil na 2:0 stredopoliar J. Greguš.
Krátko po zmene strán sa do streleckej listiny zapísali Čonka a Vavrík a v 65. min na 5:0 upravil Šimonek. Definitívnu podobu výsledku dal v 85. min svojim druhým presným zásahom v tomto stretnutí Vavrík. Mladí slovenskí futbalisti poltuctom gólov v lotyšskej bránke potešili skupinku fanúšikov, ktorí ich počas celého duelu hnali dopredu.
V tabuľke 9. kvalifikačnej skupiny sa Slováci posunuli na líderskú pozíciu pred Francúzsko, ktoré o 18.00 h nastúpi proti Rumunsku. Práve mladí Francúzi budú najbližšími súpermi slovenského výberu, duel sa uskutoční 14. novembra 2011 v Angers. Doma sa slovenská reprezentácia do 21 rokov predstaví 1. júna 2012 proti Rumunom.
Výsledok – utorok: Lotyšsko „21“ – Slovensko „21“ 0:6 (0:2) Góly: 1. Kolmokov, 42. J. Greguš, 49. Čonka, 51. a 85. Vavrík, 65. Šimonek, ŽK: 7. Višnakovs, 15. Sinelnikovs, 57. Jagodinskis, 90. Karašausks – 53. Štetina, 80. Lalkovič, rozhodoval: Valjič (Bos. a Herc.)
Zostavy: Lotyšsko „21“: Dzelme – Kurakins, Dubra, Jagodinskis, Maksimenko – Petersons (86. Seinicins), Zotovs, Zjuzins, Sinelnikovs (68. Bogdaškins) – Višnakovs (73. Rakeljs), Karašausks Slovensko „21“: Bajza – Kolčák, Štetina (69. Košút), Kolmokov, Čonka – F. Kiss (82. Paur), J. Greguš – Vavrík, Mak (79. Štefánik), Lalkovič – Šimonek
Slováci začali veľmi dobre a hneď v 1. min otvoril skóre duelu Kolmokov. Počas celého prvého dejstva mali zverenci trénera Ivana Galáda prevahu, no Lalkovič, F. Kiss a ani Mak nepridali gólovú poistku. Podarilo sa to až v 42. min J. Gregušovi.
Po zmene strán mali mladí Slováci veľkú prevahu, ktorú v 49. min korunoval gólom Čonka, keď jeho delovka spoza pokutového územia sa od pravej žrde odrazila do lotyšskej bránky. Vzápätí sa Lalkovič vyhol ofsajdovej pozícii, loptu naservíroval Vavríkovi a ten poľahky zvýšil už na 4:0. V 60. min vysunul Exžilinčan Zjuzins útočníka Karašausksa, ten však sólovú akciu zakončil vysoko nad Bajzovu bránku.
O päť minút neskôr slovenský tím v ofenzíve nastrelil dvakrát žrď, lopta sa dostala k Šimonekovi a ten z jedenástich metrov prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste – 5:0. Skorigovať mohol Višnakovs, ale v ojedinelej príležitosti netrafil slovenskú bránku. Nepodarilo sa to ani striedajúcemu Rakeljsovi, ktorý trafil iba Bajzu. Z následného protiútoku sa k strele odhodlal Lalkovič, ale rovnako poslal loptu iba do brankára. Na konečných 6:0 upravil v 85. min svojim druhým presným zásahom Juraj Vavrík.
Tabuľka 9. skupiny:
- SLOVENSKO 3 3 0 0 9:0 9
- Francúzsko 2 2 0 0 5:0 6
- Rumunsko 3 1 2 0 3:1 5
- Kazachstan 4 0 2 2 1:4 2
- Lotyšsko 4 0 0 4 0:13 0