Správy Rôzne

Mladistvých láka alkohol aj počas školského roka: Pomer chlapcov a dievčat je vyrovnaný

Otravy alkoholom u mladistvých sú problémom aj na začiatku školského roka. Upozornil na to Národný ústav detských chorôb (NÚDCH).

Ilustračný obrázok k článku Mladistvých láka alkohol aj počas školského roka: Pomer chlapcov a dievčat je vyrovnaný
Zdroj: TASR

„Rizikovým obdobím z hľadiska intoxikácií alkoholom sú okrem letných prázdnin aj prvé septembrové týždne, kedy sa deti stretnú po dlhšom období a chcú to osláviť v skupine rovesníkov,“ varujú odborníci.

Nárast sledujú lekári aj pred koncom školského roka, kedy sa deti už menej učia a viac času trávia mimo školy aj domova.

„Počas udalostí, akými sú vysvedčenia, predĺžené víkendy, sviatky, rôzne festivaly a iné, mávame aj dve či tri opité deti za jeden deň. V priemere je to zhruba desať detí mesačne, čo je počet detí porovnateľný s minulým rokom,“ priblížila hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická.

Čo sa týka veku, ide najmä o deti vo veku 15 rokov a staršie.

Pomer chlapcov a dievčat je podľa Kamenickej vyrovnaný.

„Väčšina alkoholom intoxikovaných detí sa lieči ambulantne – na expektačnej časti oddelenia urgentného príjmu. V prípadoch, kedy nešlo iba o požitie alkoholu, ale boli pridružené vážnejšie úrazy alebo otravy liekmi či inými drogami, pacienti sú hospitalizovaní,“ doplnila.

Lekári poukázali aj na to, že pri intoxikácii alkoholom hrozia poruchy vedomia a z toho vyplývajúce zdravotné riziká, akými sú vdýchnutie žalúdočného obsahu do pľúc s rizikom udusenia, podchladenie, rozvrat vnútorného prostredia a v neposlednom rade aj zvýšené riziko úrazov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM