Denisa - Rôzne

Mlieko a mliečne výrobky pomáhajú alebo škodia?

Blíži sa deň mlieka, ktorý je stanovený na deň 26. máj. Ako ste na tom Vy s jeho konzumáciou?

Pozitíva mlieka Predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek ľudskej výživy. Mlieko poskytuje organizmu látky, ktoré sú dôležité najmä pre zdravý rast kostí a zubov. Často sa stretávame s tým, že deťom mlieko nechutí. Je dokázané, že týmto deťom sa môžu skôr pokaziť zuby a môžu sa prejaviť aj problémy s pohybovým aparátom. Dôležité je aj pre dospelých, pretože nedostatočný prísun vápnika, ktorý obsahuje mlieko a mliečne výrobky, môže u človeka zapríčiniť osteoporózu, čiže rednutie kostí.

Mliečny cukor (laktóza), ktorý mlieko obsahuje, je ľahko stráviteľný sacharid a výborný zdroj energie. Skladá sa z glukózy a galaktózy, ktorá je potrebná na vývoj mozgu a nervových tkanív.

Mliečny tuk je tiež ľahko stráviteľný a dobre sa vstrebáva. Je v ňom zastúpených viac ako 140 mastných kyselín, v ktorých sú rozpustené vitamíny A, D, E, K a niektoré farbivá. Pritom vitamíny E a A sú dôležité pre dobrý zrak, zdravé vlasy a nechty.

Mliečne bielkoviny sú neoddeliteľnou súčasťou hormónov a enzýmov. Ich nedostatok môže spôsobiť poruchy rastu, resp. nedostatočnú vyvinutú svalovú hmotu.

Negatíva mlieka Mlieko obsahuje ťažko stráviteľný kozeín, ktorý komplikuje trávenie. Mlieko a mliečne výrobky zahlieňujú organizmus a tým ochromujú všetky jeho funkcie. Mlieko môže spôsobovať alergiu, ktorá súvisí s opakovanými nádchami a ťažkosťami s dýchaním.

mlieko a mlie?ne výrobky
4
Galéria
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM