Webnoviny - Svet

MMF je prežitok. Zrušme ho, hovorí Klaus

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA, AP PRAHA 19. októbra (WEBNOVINY) – Český prezident Václav Klaus v pondelok vyzval na zrušenie Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorý je podľa jeho slov „barbarským prežitkom takzvanej keynesovskej éry“. Klaus ako liberálny ekonóm narážal na Johna M. Keynesa, ktorého názory sa od jeho výrazne odlišujú. Podľa českého lídra by preto mal byť fond ako taký buď čo „najskôr zrušený, alebo radikálne obmedzený“.

„Ako a komu je MMF zodpovedný za svoje konanie? A čo ak sa jeho predpoklady a nariadenia ukážu ako chybné. Kto ponesie zodpovednosť? Určite nie MMF,“ povedal český prezident na pondelkovej konferencii v Prahe.

Vyhlásený euroskeptik sa v pondelok vyjadril aj na margo spoločnej európskej meny, ktorú v minulosti neraz podrobil tvrdej kritike. Euro podľa neho aj napriek rôznym predpovediam nakoniec súčasnú svoju krízu prežije. Klaus však podotkol, že jeho problémy budú pretrvávať a starý kontinent to príde „veľmi draho“. Spoločná mena 16 krajín je totiž podľa neho jednou z príčin súčasného negatívneho stavu, keďže neumožňuje krajinám vytvárať vlastnú menovú politiku.

SITA/MEDIAFAX

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM