Webnoviny - Svet

MMF je pripravený na rýchle rokovania o pomoci Írsku

WEBNOVINY.SK

Predseda vlády Írska Brian Cowen (vľavo) a minister financií Írska Brian Lenihan.Foto: SITA, APWASHINGTON 22. novembra (WEBNOVINY) – Medzinárodný menový fond (MMF) je pripravený pomôcť Írsku prostredníctvom dlhoročného úveru a začne rýchle rokovania o ekonomickom programe. Vyhlásil to v nedeľu generálny riaditeľ MMF Dominique Strauss-Kahn. „Tím MMF, ktorý je v súčasnosti v Írsku na technických rokovaniach, teraz začne rýchle rokovania o ekonomickom programe s írskymi úradmi, s Európskou komisiou a Európskou centrálnou bankou“, uviedol Strauss-Kahn vo vyhlásení, ktoré zverejnil po tom, ako Írsko požiadalo o medzinárodnú núdzovú pomoc.

Írska vláda v nedeľu akceptovala odporúčanie svojho ministra financií, aby požiadala o finančnú pomoc Európsku úniu a MMF v snahe o podporu svojho bankového sektora a zabezpečenia lacných zdrojov pre štátne financie.Írsky minister financií potvrdil, že chce pomoc EÚ a MMF Podľa zdroja z prostredia EÚ Írsko pravdepodobne dostane úvery v objeme 80 až 90 mld. eur. „Povedal by som, že rokujeme o sume 80 až 90 mld. eur,“ povedal vysokopostavený zdroj a dodal, že táto čiastka v sebe zahŕňa aj peniaze na podporu írskeho bankového sektora.

Veľká Británia pomôže Írsku sumou 7 mld. libier Veľká Británia poskytne Írsku v rámci mimoriadnej pomoci približne 7 mld. libier (GBP). V nedeľu o tom informovala televízna stanica BBC po tom, ako európske inštitúcie odsúhlasili pomoc pre Írsko, ktoré Brusel a Medzinárodný menový fond požiadalo o poskytnutie prostriedkov z európskeho záchranného fondu. Britský príspevok v sume 7 mld. GBP zahŕňa bilaterálnu pomoc Írsku a príspevky do záchranného balíka, ktorý pripravila Európska centrálna banka, EÚ a Medzinárodný menový fond. BBC informovala, že britská vláda chce pomôcť „priateľovi v núdzi“.

Podľa šéfa belgického rezortu financií Didiera Reyndersa, ktorého krajina únii aktuálne predsedá, do ostrovnej krajiny poputuje suma do 100 miliárd eur. Ďalšie detaily dohody medzi Dublinom a Bruselom budú predmetom rokovaní v najbližších dňoch. Ako sa zvádza v nedeľňajšom vyhlásení ministrov financií EÚ, tento postup je „potrebný pre zabezpečenie finančnej stability v Európe a pre podporu spoločnej európskej meny“.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM