Webnoviny - Svet

Modrančania protestovali, chcú mať centrum bez kamiónov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA/MODRA 23. septembra (WEBNOVINY) – Obyvatelia Modry sa v nedeľu rozhodli pokojným protestom upozorniť na problém ťažkej dopravy v historickom centre mesta. Ako agentúru SITA informovala primátorka Modry Hana Hlubocká, koncertom na modranskom námestí zastavili dopravu, aby ukázali, ako by centrum mesta malo vyzerať.

„Mesto bojuje za pokojnú zónu určenú na kultúrne podujatia, verejné vystúpenia a posedenie v kaviarňach bez hluku a otrasov z dopravy,“ ozrejmila. Podľa primátorky Hlubockej nemajú v centre mesta pohodu.

"Ťažká doprava nemá čo robiť v blízkosti historických pamiatok. Ako primátorku ma veľmi hnevá a mám obavy z toho, že pomedzi kamióny prechádzajú deti a rodiny. Ak prídete na vychýrenú modranskú zmrzlinu, nebudete počuť vlastného slova. Nie sme pánmi vo vlastnom meste, nemôžeme rozhodovať o jeho samotnom srdci a chrániť ho. Je to voči nám – Modranom, neslušné,“ povedala na proteste.

Protest vznikol z iniciatívy osobností mesta Modra, ktorým záleží na zachovaní historického dedičstva v meste. Organizátori pripravili vystúpenie symfonického orchestra a zboru, ktorý by podľa Hlubockej ani nebolo pre hluk z dopravy počuť, a preto sa ju rozhodli zastaviť.

„Bol to prelomový moment. Uvedomili sme si, že šesť kostolov, krstiteľnica, cintorín s významnými osobnosťami, vyše 170 renesančných domov a viac ako deväťtisíc obyvateľov sa môžu iba bezmocne pozerať na skazu posledných pár rokov, ktorú táto doprava napáchala. Urobíme všetko preto, aby sme naše mesto chránili,“ hovorí.

Mesto tvrdí, že obchvat, ktorý by odklonil ťažkú dopravu mimo mesto Modra, je v nedohľadne. „Hoci mesto v minulosti dalo vypracovať projektovú dokumentáciu na územné rozhodnutie, Bratislavský samosprávny kraj nedal vypracovať dokumentáciu pre stavebné povolenie,“ ozrejmila primátorka.

Dvojročná platnosť územného rozhodnutia medzitým vypršala. Mesto chce na rýchle zlepšenie alarmujúcej situácie zaviesť aspoň povinnosť dodržiavať maximálnu povolenú rýchlosť 30 km/h a výluku kamiónovej dopravy. Pokojný občiansky protest v Modre bol vyvrcholením Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Uplynulý týždeň si mohli vďaka tomuto podujatiu Modrania a návštevníci mesta prezrieť aj významné pamiatky, ktoré nebývajú bežne otvorené, ako je napríklad Kostol Sv. Jána Krstiteľa, slovenský aj nemecký evanjelický kostol, kaplnku Panny Márie Snežnej, historickú radnicu, súsošie Ľudovíta Štúra, Modrý dom, Hornú bránu, Kruhovú baštu aj budovu starej keramiky. Sprievodné slovo a výklad o pamiatkach poskytli študenti Pedagogickej a kultúrnej akadémie v Modre.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM