Webnoviny - Svet

Moskva súhlasí s drahším tranzitom cez Ukrajinu

WEBNOVINY.SK

KYJEV 29. decembra (WEBNOVINY) – Ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz v utorok uviedla, že Rusko súhlasilo so zvýšením tranzitných poplatkov za prepravu ropy do Európy o 30 %. Rusko už v pondelok večer informovalo, že súhlasilo s podmienkami novej dohody s Ukrajinou o preprave ropy. Len niekoľko hodín predtým však Európu vystrašilo varovaním, že kontinent by mohol čeliť prerušeniu dodávok ropy pre spor medzi Moskvou a Kyjevom. „Cena sa zvýšila o 30 %,“ povedal hovorca Naftogazu. „Kríza nebude. Dohodu sme podpísali včera večer,“ dodal.

Naftogaz neuviedol, s akou cenou za tranzit Rusko súhlasilo. Vládny zdroj však agentúre Reuters povedal, že poplatok na budúci rok bude v sume 6,6 eur za prepravu tony ropy cez celé ukrajinské územie. V tomto roku Rusko za prepravu tony ropy platí 7,8 USD. Ukrajinskí predstavitelia informovali, že prechod na platby v eurách namiesto v dolároch bol jednou z ich požiadaviek. Zdroj zároveň uviedol, že Moskva súhlasila s tým, že objem ropy, ktorá smeruje na Slovensko, do Českej republiky, Maďarska a iné trhy, bude na budúci rok na úrovni 15 mil. ton. Vlani to bolo 17,1 mil. ton a objem prepravenej ropy v tomto roku ešte nie je známy.

Spory medzi Ruskom a jeho susedmi Európa pozorne sleduje po tom, ako v roku 2006 a potom v roku 2009 došlo k prerušeniu dodávok zemného plynu do EÚ pre spory medzi Moskvou a Kyjevom.

SITA/Reuters

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM