Správy Zo Slovenska

Motala sa pri hoteloch a desila turistov: V Nízkych Tatrách usmrtili nebezpečnú medvedicu

Medvedica prenasledovala turistov a hľadala ľahko dostupnú potravu. Odchytiť a premiestniť ju podľa záchranárov nebolo možné.

Ilustračný obrázok k článku Motala sa pri hoteloch a desila turistov: V Nízkych Tatrách usmrtili nebezpečnú medvedicu
Zdroj: www.pixabay.com / CC0 1.0

Zásahový tím pre medveďa hnedého v sobotu dopoludnia usmrtil medvedicu v Nízky Tatrách, ktorá sa pohybovala v okolí Trangošky a turistickej trasy na Chatu Milana Rastislava Štefánika. TASR o tom informovala Kristína Bocková zo Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR, že pre nezodpovedné správanie turistov medvedica stratila plachosť a ohrozovala návštevníkov.

Hľadala potravu

Pripomenula, že to bola štvorročná samica s hmotnosťou 62 kilogramov, na ktorú zásahový tím ŠOP SR evidoval opakované hlásenia a sťažnosti. Zviera sa pohybovalo aj v okolí Jaskyne mŕtvych netopierov. Podľa Bockovej to bolo i v blízkosti ubytovacích zariadení, hotelov a penziónov. V posledných dňoch sa vyskytovalo na zmienených lokalitách trvale, potvrdila.

ŠOP pripomína, že príčinou pohybu medvedice na týchto miestach bolo vyhľadávanie ľahko dostupnej potravy v blízkosti ľudí. Bolo to tiež prenasledovanie turistov spojené s vynucovaním si potravy. „Dlhodobo poukazujeme na nevhodné správanie sa ľudí, ktorí s cieľom natočenia videa či získania atraktívnej fotografie medvede prikrmujú. Medveď si tak zvykne na ľahko dostupnú potravu, spojí si človeka so zdrojom potravy a stratí plachosť,“ zdôrazňujú ochranári s tým, že podobný problém spôsobuje aj nezabezpečený biologický odpad z gastroprevádzok.

Hrozba pre turistov

Uvádzajú tiež, že správanie sa medvedice bolo vyhodnotené ako nebezpečné, pretože bola hrozbou pre turistov a návštevníkov Nízkych Tatier. „Prípadný odchyt tohto jedinca a jeho premiestnenie nebolo vhodné,“ vysvetľujú a dopĺňajú, že by sa pravdepodobne do lokality vrátil alebo by svoje návyky a správanie sa opakoval aj v novej oblasti.

Bocková podotkla, že nebolo možné ani umiestnenie problémovej medvedice do zariadenia. Zvyknutá bola totiž na voľný život v prírode a neadaptovala by sa na umelo vytvorené podmienky v zajatí. „Bolo to prvé usmrtenie problémového jedinca medveďa hnedého zásahovým tímom v tomto roku,“ dodala.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM