Webnoviny - Svet

Motyčík: Situácia pána Križka je poľutovaniahodná

WEBNOVINY.SK

Ľuboš KrižkoFoto: SITA/Peter KapustaBRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Stanovisko riaditeľa Antidopingovej agentúry SR Miroslava Motyčíka k vyhláseniu plavca Ľuboša Križka, ktorý priznal, že mal 12. augusta 2010 na majstrovstvách Európy v Budapešti pozitívny dopingový test (agentúra SITA ho prináša v plnom znení a bez úprav):

„Situácia, do ktorej sa dostal pán Križko je poľutovaniahodná. Nielen v tom, čo sa stalo z hľadiska pozitívneho nálezu, ale aj v tom, že do tohto stavu "zaťahuje“ moju osobu. Vo všetkých skutočnostiach, ktoré som mal a mám k dispozícii, som postupoval maximálne korektne a s plnou znalosťou antidopingovej regulácie.

Vždy, keď sa dozviem o akomkoľvek porušení antidopingového pravidla alebo aj pozitívnom náleze, snažím sa športovcovi profesionálne poskytnúť maximum informácií v situácii, v ktorej ho iní opúšťajú. Rovnako to bolo aj v tomto prípade, keď ma pán Križko oslovil a požiadal o stretnutie dňa 17. septembra 2010. Počas tohto dôverného stretnutia som ho zároveň požiadal, aby, keď uzná za vhodné, zverejnil svoje stanovisko a podal vysvetlenie ako k prípadu došlo. Aj vzhľadom na skutočnosť, že pravdepodobne v dobrej viere použil nejaký bližšie neurčený kontaminovaný doplnok výživy, čo by mohla byť veľká výstraha pre ostatných športovcov. Obsah nášho dôverného rozhovoru bol a je pre mňa normatívom. K prípadu som sa nechcel vyjadrovať ani po 22. októbri 2010, keď pán Križko zverejnil rozsiahlu informáciu o náhlom ukončení svojej športovej činnosti. Napriek tomu, že ma niektorí športoví redaktori okamžite kontaktovali s otázkou, či toto náhle jeho ukončenie kariéry nie je viazané aj na doping…. Až potom nastala naša komunikácia s Medzinárodnou plaveckou federáciou (FINA), ktorá nám potvrdila pozitivitu menovaného aj s objasnením, že tento výsledok je konečný a nezvratný.

Počas tlačovej konferencie dňa 18. novembra 2010 a ani neskôr som v nadväznosti na tento prípad nezverejnil žiadne meno, šport a ani podujatie, počas ktorého došlo k odovzdaniu vzorky športovca. Pri objasňovaní charakteristík zakázaných látok nájdených počas testovania a dokumentovaných nepriaznivých analytických nálezov som len explicitne vyjadril poznatky z laboratórnej praxe viazané najmä na stanozolol, choriogonadotropín, marihuanu, či dostupné informácie pôsobenia látky tamoxifén. Táto zakázaná látka bola zaradená na zoznam WADA nielen z dôvodu, že má antiestrogénny účinok, ale aj preto, lebo eliminuje prejavy účinkov anabolických látok. To znamená v laboratórnej praxi len nadväzný proces na možné predchádzajúce poberanie anabolických látok. Je to profesionálny poznatok, ktorý nemá s dôverným rozhovorom s dotknutou osobou nič spoločné.

Ak pán Križko tvrdí, že tento stav mu spôsobila nejaká osoba z jeho okolia poskytnutím doplnkov výživy, od ktorej tieto poberá nepretržite už od roku 2004, mal by to vedieť aj preukázať. Je to naozaj veľmi nepríjemná situácia, lebo za všetko, čo sa nájde zo zakázaných látok v tele športovca, zodpovedá výhradne športovec sám. Na tom je postavená aj osobná povinnosť športovca zabezpečiť, aby sa žiadna takáto látka nedostala do jeho tela. Ak by sa aj to stalo, potom má športovec ďalšie mechanizmy, ako sa dajú aj prípadné sankcie pri takomto konaní eliminovať na minimálnu možnú mieru.

Ako profesionálny pracovník v oblasti antidopingu som veľmi ďaleko od toho, aby moje ego rástlo na nešťastí druhého, ako ma upodozrieva vo svojom vyhlásení pán Križko. To môžu potvrdiť mnohí športovci a športové osobnosti, ktorí plne akceptujú antidopingovú reguláciu, vrátane možných dôsledkov. Antidoping je akceptovaný doma i v zahraničí ako veľmi dôležitý nástroj napredovania športu samotného, jeho športového ducha a fair play.

Faktom zostáva, že nepriaznivý analytický nález pána Križka nespôsobilo ani naše dôverné stretnutie, o ktorom som až doteraz nikoho neinformoval a ani tlačová konferencia ADA SR."

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM