Zo zahraničia

Mrazivá debata Putina s bieloruským prezidentom: Nech si UTEKAJÚ, hovorí Lukašenko

Bieloruský prezident sa zhováral s Putinom o úniku tisícov Rusov pred povolaním do armády v rámci čiastočnej mobilizácie. Lukašenko je presvedčený, že sa "tiež" vrátia.

Ilustračný obrázok k článku Mrazivá debata Putina s bieloruským prezidentom: Nech si UTEKAJÚ, hovorí Lukašenko
Zdroj: TASR/AP

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondelok odsúdil ľudí, ktorí sa snažia vyhnúť službe v ruskej armáde v rámci čiastočnej mobilizácie.

„Nech si utekajú,“ povedal Vladimirovi Putinovi počas stretnutia v juhoruskom Soči. Správu priniesol portál britskej televízie Sky News a tlačová agentúra AFP.

Prečítajte si tiež

Vraj ho to netrápi

„Pozri, Rusko má mobilizačnú základňu 25 miliónov ľudí. Dobre, povedzme, že ušlo 30-tisíc alebo dokonca 50-tisíc. Ale boli by to naši ľudia, keby ostali? Nech si utekajú!“ povedal Lukašenko ruskému prezidentovi v Soči na pobreží Čierneho mora.

„Neviem, ako sa cítiš, ale mňa nijako zvlášť netrápilo, keď v roku 2020 odišlo z Bieloruska niekoľko tisíc ľudí. Teraz nás prosia, aby sme ich vzali späť. Väčšina z nich prosí: vezmite nás naspäť. A títo ľudia sa tiež vrátia (do Ruska),“ tvrdil Lukašenko.

Dohoda namiesto úteku?

„Jediné, čo treba spraviť, je rozhodnúť, čo s nimi: buď im dovoliť vrátiť sa, alebo nechať ich spoliehať sa na vlastné možnosti,“ navrhoval bieloruský prezident.

„Nemôžu sa takto správať. Celkovo vzaté, tu je možné dosiahnuť dohodu namiesto úteku do Európy alebo do USA, ako to bolo počas boľševickej revolúcie a po nej. Je iná situácia,“ dodal Lukašenko

Bieloruský prezident je Putinov najbližší spojenec. Rusko, ktoré koncom februára zaútočilo na Ukrajinu, využíva vojenské základne v Bielorusku. Na tamojší režim, často označovaný za poslednú diktatúru v Európe, preto Západ uvalil množstvo sankcií.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM