Webnoviny - Svet

MŠ SR dnes musí zaplatiť pokutu za učebnice

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Viktor Zamborský BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – Ministerstvo školstva má dnes poslednú možnosť zaplatiť pokutu 140-tisíc eur za to, že v júni a júli 2008 uzavrelo zmluvy na zhotovenie a dodanie učebníc bez vypísania verejného obstarávania. Nový šéf rezortu Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) zdedil dlh po svojom predchodcovi Jánovi Mikolajovi (SNS). „Ak to dnes ministerstvo nezaplatí, budeme to vymáhať súdnou cestou,“ reagoval pre agentúru SITA tlačový odbor Úradu pre verejné obstarávanie. Jurzycov asistent Marián Zachar nechcel povedať, či rezort zaplatí sankciu ešte dnes. „Riešime to,“ uviedol Zachar.

Voči pokute sa ministerstvo ešte pod vedením Jána Mikolaja odvolalo, úrad však túto námietku zamietol a potvrdil prvostupňové rozhodnutie o uložení pokuty 140 206, 09 eura. Úrad trestá ministerstvo za to, že využilo výnimku v zákone, ktorá sa nevzťahuje na nákup učebníc, ale na knižničné fondy, a tak nevypísalo verejnú súťaž. Mikolaj v minulosti argumentoval, že nešlo o nový titul učebnice, ale dotlač už existujúceho titulu. „Považujeme to za nezmysel, aby bolo vypisované výberové konanie na dotlač tej učebnice, ktorá už je,“ uviedol v apríli tohto roka Mikolaj.

Podľa ÚVO z dokumentácie účastníka konania ako aj z jeho vyjadrení nevyplýva, že knižné tituly, ktoré boli predmetom uvedených zmlúv, boli nadobudnuté na to, aby plnili funkciu knižničného fondu. Úrad okrem toho zistil, že zmluvné ceny kontrahované v predmetných zmluvách niekoľkonásobne prevýšili spodnú hranicu finančného limitu ustanovenú nariadením Európskej komisie pre nadlimitné zákazky. Účastník konania teda nemohol uplatniť výnimku z aplikácie zákona o verejnom obstarávaní, ktorá sa uplatňuje len pri podlimitnej zákazke, podprahovej zákazke alebo zákazke s nízkou hodnotou.

Prostredníctvom kúpnej zmluvy na zhotovenie a dodanie učebníc zabezpečilo ministerstvo nákup učebníc pre základné a stredné školy za viac ako 2,8 milióna eur. Ministerstvo školstva SR začalo v júni 2008 rokovať s vydavateľstvami SPN – Mladé letá a AITEC, s.r.o. o dotlači, reedícii vybratých učebníc, ktoré vydali a vytlačili v predchádzajúcich rokoch. Podľa bývalého ministra Mikolaja sa na učebnice uplatňujú autorské práva vydavateľstiev, autorské a licenčné zmluvy.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM