Webnoviny - Svet

MŠ SR nevie, čo sa mu deje v rezorte, tvrdí inštitút

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Rezort Jána Mikolaja nevedie ani len základnú evidenciu alternatívnych programov na základných školách, aj keď ich samo povolilo. Informácie o vzdelávacích experimentoch žiadal od ministerstva školstva Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika (KI), vyhovieť mu však nedokázalo. Pozorné sledovanie, korigovanie a vyhodnocovanie programov pritom ministerstvu prikazuje zákon i vyhláška. Výsledky úspešných projektov by mal rezort následne sprostredkovať ďalším učiteľom, aby z nich mohli čerpať inšpiráciu. Iné opodstatnenie tento nástroj štátnej kontroly nemá.

Inštitút žiadal ministerstvo o výsledky experimentálnych projektov z rokov 1995 až 2009. „Odpoveď ministerstva školstva bola zarážajúca – nielenže nevie, ktoré projekty sú úspešné, nevie ani len to, koľko a aké projekty na školách vôbec povolilo a v akej fáze realizácie sa práve nachádzajú,“ upozorňuje Konzervatívny inštitút. Podľa inštitútu je nevedomosť rezortu dôkazom, že nielen minister Mikolaj, ale žiaden z „porevolučných“ ministrov školstva neurobil poriadok v tom, čo mohlo byť hnacím motorom modernizácie školského systému.

Dlhoročné snahy niekoľkých učiteľov vnášať nové trendy do slovenského školského systému tak vyšli úplne nazmar. „Rezort školstva spustil obsahovú reformu, v rámci ktorej rozhadzuje financie na horúcou ihlou šité inovácie, no zároveň ignoruje dobré výsledky z už overených experimentov. To je výsmech všetkým, ktorí sa roky úprimne snažia o zmenu,“ tvrdí Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika. Postoj ministerstva je podľa neho i výsmechom do tváre rodičov. Štát sa zbavuje zodpovednosti za kvalitu vzdelania a tak zostáva na pleciach rodičov.

Agentúru SITA informoval Radovan Kazda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM