Webnoviny - Svet

Muňka: Penzijný systém potrebuje veľké upratovanie

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) – Slovenský dôchodkový systém potrebuje podľa poslanca Národnej rady SR Dušana Muňka (Smer-SD) veľké upratovanie a zásadné zmeny. Ako ďalej uviedol v rozprave k programovému vyhláseniu vlády, na takéto kroky je však potrebná veľká dohoda medzi koalíciou a opozíciou. „Na základe prepočtov a skutočných čísel treba nastaviť priebežný dôchodkový systém,“ povedal generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne. V prípade druhého dôchodkového piliera treba podľa Muňka zvýšiť jeho zásluhovosť tak, aby v ňom boli zapojení len tí, ktorí majú zodpovedajúci vek a výšku príjmu. „Nemôže tam byť tretina ľudí, ktorí nezarábajú, ktorí majú viac ako 40 rokov,“ upozornil.

Nastavenie deväťpercentnej príspevkovej sadzby do systému starobného dôchodkového sporenia podľa Muňka prehĺbilo deficit Sociálnej poisťovne. „Zle nastavený druhý pilier je jedným z najväčších problémov Sociálnej poisťovne,“ povedal. Pre dôchodkový systém a verejné financie by bolo podľa neho úplnou katastrofou, aby by sa jeho súčasná podoba chránila ústavným zákonom. „V druhom pilieri je príliš veľa ľudí, ktorí nielenže odčerpávajú peniaze Sociálnej poisťovni, ale súčasne nemajú ani šancu našetriť si druhú časť dôchodku tak, aby mali viac ako pri priebežnom financovaní z prvého piliera,“ upozornil Muňko.

Ak by sa podľa poslanca Muňka nezaviedol druhý pilier, tak by mala Sociálna poisťovňa v súčasnosti prebytok 515 mil. eur. Súčasné nastavenie kapitalizačného piliera spôsobovalo problémy vláde Roberta Fica a takisto bude spôsobovať problémy vláde Ivety Radičovej, uviedol Muňko v závere rokovacieho dňa 3. schôdze Národnej rady SR.

Do rozpravy, ktorá bude pokračovať v piatok, je ešte prihlásených cez tri desiatky poslancov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM