Webnoviny - Svet

Mustafa Labsi dostane 3000 € odškodné

WEBNOVINY.SK

Mustafa Labsi Foto: SITA/Michal Burza KOŠICE 19. októbra (WEBNOVINY) – Mustafa Labsi nebol zaistený v súlade s právnymi predpismi a tým bolo porušené jeho základné právo na slobodu a bezpečnosť postupom Najvyššieho súdu (NS) SR. Rovnako bolo porušené aj jeho právo konaním Krajského súdu v Trnave. Rozhodol o tom dnes druhý senát Ústavného súdu SR, ktorému predsedal Juraj Horváth. Labsimu priznal finančné zadosťučinenie v celkovej výške 3 000 eur, ktoré mu má uhradiť Krajský súd v Trnave vo výške 2 000 eur a NS SR vo výške 1 000 eur a náhradu trov konania.

Senát rozhodoval o sťažnosti alžírskeho občana Mustafu Labsiho, podozrivého z terorizmu, vo veci porušenia jeho základného práva na slobodu a bezpečnosť bratislavským oddelením cudzineckej polície, Úradom hraničnej a cudzineckej polície, Krajským súdom v Trnave a Najvyšším súdom SR.

Ústavný súd mal rozhodovať 9. júla tohto roku, pojednávanie na žiadosť Labsiho právneho zástupcu Martina Škamlu odložil. Aj z dnešného pojednávania sa Škamla ospravedlnil. Neprítomní boli tiež právni zástupcovia odporcu – Najvyššieho súdu SR a Úradu hraničnej a cudzineckej polície.

Ako vyplýva z podania, namietané porušenie sa týka zaistenia Labsiho v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove ešte v roku 2008. V podaní namieta samotné zaistenie ako aj rozhodnutia súdov, ktoré toto zaistenie potvrdili. Naše úrady však medzitým vydali Labsiho do Alžírska.

Ústavný súd už raz o podaní Labsiho rozhodol a 26. júna 2008 zrušil uznesenie NS SR z 22. januára 2008, ktorým pripustil vydanie Labsiho na stíhanie do jeho vlasti. Podľa rozhodnutia ústavného súdu Najvyšší súd SR porušil Labsiho základné práva nebyť mučený, ani podrobený krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu. Podľa právneho názoru ústavného súdu všeobecné súdy rozhodujúce o prípustnosti vydania sú povinné zohľadniť, či v dožiadajúcej krajine budú dodržané kľúčové základné práva a slobody.

Alžírčan Mustafa Labsi, ktorý je podozrivý zo spolupráce s teroristickou organizáciou al-Káida, by sa mal v súčasnosti nachádzať vo väzení v Alžírsku.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM