Webnoviny - Svet

Muža spájaného s podsvetím odsúdili za smrteľnú haváriu

WEBNOVINY.SK

KOŠICE 30. novembra (WEBNOVINY) – Na šesť rokov väzenia odsúdil Okresný súd Košice I za ublíženie na zdraví a marenie výkonu úradného rozhodnutia 33-ročného Marcela B. z Košíc. Uznal ho vinným, že ako vodič BMW spôsobil v decembri 2004 v Košiciach na ulici B. Němcovej dopravnú nehodu, pri ktorej zahynula 40-ročná Kamila a ťažko sa zranila 62-ročná Magdaléna. Podľa rozsudku vozidlo dostalo v dôsledku neprimeranej rýchlosti šmyk, vyletelo na chodník, kde zachytilo obidve chodkyne a potom narazilo do stĺpa verejného osvetlenia.

Okresný súd vyniesol v prípade už druhý rozsudok. V apríli 2008 najprv Marcela B. oslobodil s tým, že nebolo dokázané, že auto riadil on. V BMW s ním bol aj Pavol G. a obidvaja po náraze vystupovali cez dvere vodiča, lebo pravé dvere boli poškodené a nedali sa otvoriť. Súd pri prvom rozsudku dospel k záveru, že nebolo jednoznačne zistené, kto z dvojice šoféroval. Krajský súd v Košiciach tento rozsudok ako predčasný zrušil. Podľa neho sa okresný súd nedostatočne vyrovnal so všetkými okolnosťami prípadu a prikázal mu, aby vo veci po doplnení dôkazov znova rozhodol.

Podľa druhého rozsudku sú už dôkazy o vine Marcela B. dostatočné. Súd prihliadol najmä na výpovede viacerých svedkov, ktorí opísali vzhľad a oblečenie muža vystupujúceho z miesta vodiča. Tento opis sa hodil na Marcela B. Rozhodujúcim dôkazom ale bola počítačová simulácia nehody, takzvaný crash test. Pomocou neho znalec z odboru dopravy zrekonštruoval, k akým pohybom a nárazom tiel vo vozidle došlo pri havárií. Zo zranení hrudníka Pavla G. potom usúdil, že sedel na mieste spolujazdca.

Rozsudok nie je právoplatný, prokurátorka ani obžalovaný sa na pojednávaní k nemu nevyjadrili. Odvolanie môžu podať do pätnástich dní. Šesť rokov dostal Marcel B. ako súhrnný trest aj za skoršie odsúdenie za ťažkú ujmu na zdraví z roku 1999. Okrem toho mu súd uložil zákaz riadiť všetky druhy motorových vozidiel na štyri roky, keďže aj v čase nehody mal súdom zakázané šoférovať a dopustil sa tak marenia výkonu úradného rozhodnutia. Súd mu tiež nariadil zaplatiť 3 020 eur manželovi mŕtvej chodkyne. Zranenú chodkyňu odkázal s náhradou škody na občianskosúdne konanie.

Marcel B. bol doteraz šesťkrát súdne trestaný, najčastejšie za vydieranie. Od roku 2000 bol stíhaný aj za účasť na vražde Miroslava Stojku. Z tohto skutku spolu s ním prokuratúra obžalovala aj ďalších šesť mužov, ktorých označila za členov skupiny košického podsvetia vedenú Karolom Kolárikom. V apríli 2010 súdy právoplatne oslobodili šiestich obžalovaných, vrátane Marcela B s tým, že sa nepreukázalo, že skutok spáchali ako organizovaná skupina pri vopred naplánovanej akcii. Odsúdený bol iba Róbert F., ktorý útok na Stojku, člena konkurenčnej skupiny, v decembri 1999 začal údermi mačetou.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM