Webnoviny - Svet

MVO: Vláda zaútočila na základné politické slobody

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Michal Burza BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Vláda tesne pred voľbami zaútočila na základné politické slobody, tvrdia to niektoré mimovládne organizácie. Znepokojila ich zmena legislatívnych pravidiel, ktorá vláde umožní schvaľovať zákony bez možnosti ich pripomienkovania verejnosťou. Píše sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla mediálna manažérka združenia Občan, demokracia a zodpovednosť Ľubica Trubíniová. Ako tvrdí, mimovládky túto zmenu vnímajú ako výrazné obmedzenie ústavného práva na účasť na správe vecí verejných a ďalších politických práv. Toto stanovisko v priebehu niekoľkých hodín podporilo 23 občianskych organizácií, informovala Trubíniová.

Ako vysvetlila, vláda nové legislatívne pravidlá schválila 25. mája. Okrem iného si nimi vytvorila možnosť nepredkladať navrhované právne predpisy do pripomienkového konania z dôvodu naliehavosti. „Keďže naliehavosť nie je nikde v legislatívnych pravidlách definovaná, vláda tým v podstate vytvára neobmedzenú možnosť schvaľovať návrhy právnych predpisov bez diskusie s verejnosťou a bez verejnej kontroly,“ podotkla Trubíniová.

"Takýto posun k obmedzeniu ústavného práva občanov a občianok podieľať sa na správe vecí verejných je neslýchaný,“ tvrdí právnička Janka Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť.

"Pripomienkové konanie poskytuje čas a vytvára priestor, keď sa občania môžu s návrhmi zákonov oboznámiť, diskutovať o nich a dávať vláde spätnú väzbu ešte pred ich postúpením parlamentu. Môžu ich tak výrazne skvalitniť – čo skutočne aj často robia. Tento prínos sa teraz môže do veľkej miery stratiť. Prijímanie zákonov a iných právnych predpisov bez pripomienkového konania zároveň výrazne zhorší možnosť uplatňovať si ďalšie práva garantované ústavou, napríklad právo prijímať a rozširovať informácie o veciach verejných,“ popísala situáciu Debrecéniová.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM