Webnoviny - Svet

Myjava chce postaviť protipovodňovú nádrž za 2,6 milióna €

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto. SITA/APTRENČÍN 2. júna (WEBNOVINY) – V myjavskej miestnej časti Turá Lúka by mala vyrásť ochranná nádrž proti povodniam za 2, 6 milióna eur.

Ako vyplýva z investičného zámeru, ktorý mesto predložilo na posúdenie vplyvov na životné prostredie, s jej výstavbou by mali začať na budúci rok. Koniec prác je naplánovaný o 12 mesiacov neskôr, kedy nádrž aj začne fungovať. Zadržať by mala 153 665 metrov kubických vody.

Nádrž Padelky by mala vzniknúť v blízkosti Hukovho potoka, ktorý je ľavostranným prítokom rieky Myjava. Jej hlavnou úlohou bude splošťovať povodňové vlny. Znížením maximálneho prietoku vody počas povodne, ako aj zachytením objemu povodňovej vlny by mala ochrániť nielen okolie toku, ale aj znížiť prítok do Myjavy. Ďalšou funkciou stavby je zlepšenie prietokov Hukovho potoka ako aj zlepšenie prietoku Myjavy v suchých obdobiach.

Mesto má jeden suchý polder pri nemocnici, ktorý pomáha zachytávať a regulovať povodňové vlny na rieke Myjava priamo v meste. Ďalšie sa podľa hovorcu Mareka Hrina chystajú. Povodie rieky Myjava sa v posledných rokoch vylialo niekoľkokrát. Najviac sa to dotklo práve miestnej časti Turá Lúka, postihnuté bývajú tiež myjavská časť Žaboškreky s riečkou Cengelkou, časť Trnovce a časti Turej Lúky s názvami Píly a Malejov.

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie