Webnoviny - Svet

MŽP odobrilo rozšírenie kameňolomu v Trstíne

WEBNOVINY.SK

Trstín Foto: SITA

TRNAVA/ TRSTÍN 14. januára (WEBNOVINY) – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR dalo zelenú rozšíreniu kameňolomu v Trstíne. Kameňolom prevádzkuje spoločnosť ALAS Slovakia s.r.o., dolomit v ňom je však už takmer vyťažený, preto chcú územie ťažby posunúť ďalej smerom na sever. Obec Trstín je proti rozšíreniu ťažby. Podľa starostky Marty Genčúrovej však takéto stanovisko ministerstva očakávali, všetky dotknuté orgány a inštitúcie sa totiž vyjadrili kladne. Konečné slovo bude mať až obvodný banský úrad, ktorý je povoľovacím orgánom ďalšej ťažby.

Ako pre agentúru SITA uviedol konateľ spoločnosti ALAS Slovakia s.r.o. Ján Foltýn, súčasný dobývací priestor vyťažia najskôr o päť rokov, avšak k ďalším konaniam chcú pristúpiť v priebehu troch až štyroch rokov. „Chceme zachovať kontinuitu ťažby,“ uviedol. Ťažba má pokračovať na ploche 32 hektárov, pričom ročne vyťažia maximálne 500-tisíc ton dolomitu. Zásoby by mali pri tomto množstve vystačiť na takmer 50 rokov. Nové dobývacie územie bude zasahovať aj do Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. „V tomto prípade bola zohľadnená skutočnosť, že ťažobná činnosť sa vykonávala skôr ako došlo k zavedeniu územnej ochrany prírody. V prípade kvalitne realizovanej rekultivácie sa tieto negatívne vplyvy do určitej miery zmiernia,“ píše sa v záverečnom stanovisku ministerstva. Ťažbu odporúčajú z pohľadu celospoločenskej potreby, pretože lokalita je svojím ložiskom dolomitu unikátna. Ministerstvo svoje odporúčanie podmienilo splnením 15 podmienok. Medzi nimi sú aj rešpektovanie ochrany prírody či dodržanie sklonov a výšok lomových stien, technológie skládkovania a revitalizácie dobývacieho územia. „Každú podmienku musíme analyzovať, hodnotiť a hľadať riešenie ako ju plniť,“ skonštatoval Foltýn.

Proti rozšíreniu kameňolomu ostro vystupujú miestni obyvatelia. V minulosti dokonca spísali petíciu, pod ktorú sa podpísalo viac ako 400 ľudí. Najradšej by boli, keby sa v ich obci neťažilo vôbec, pričom sa odvolávajú na vysokú prašnosť, hluk, praskajúce domy, ale aj zvýšenú nákladnú dopravu. Spoločnosť ALAS argumentuje tým, že do ekologizácie ťažobného procesu investovali nemalé prostriedky. Pred tromi rokmi nainštalovali odprašovacie zariadenie, prístupovú cestu vyasfaltovali a v jarných a letných mesiacoch ju kropia. Zrušili tiež nočné a víkendové zmeny, robia sa len výnimočne. Podľa Foltýna sa posunutím ťažby situácia obyvateľov zlepší, pretože nový lom bude od obce ďalej ako ten súčasný.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM