Webnoviny - Svet

MZV k MS vo futbale pripraví špeciálnu webovú stránku

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) – Špeciálnu webovú stránku k majstrovstvám sveta (MS) vo futbale pripraví pre fanúšikov ministerstvo zahraničných vecí (MZV SR). Na stránke nájdu informácie o Juhoafrickej republike (JAR), kde bude najvyššia futbalová súťaž od 11. júna do 11. júla budúceho roka. Dozvedia sa aj o potrebných dokladoch, ubytovaní, cestovaní či nástrahách pri pobyte. Údaje skompletizujú, keď bude známe rozlosovanie a miesto, kde budú slovenskí reprezentanti hrať, uviedla dnes na tlačovej besede riaditeľka konzulárneho odboru ministerstva Anna Juríková.

Pri hodnotení letnej turistickej sezóny upozornila na potrebu pripoistenia pri cestách do zahraničia vrátane krajín Európskej únie (EÚ). Európska karta poistenca neprepláca napríklad prevoz pacienta či mŕtveho. Za tri letné mesiace zomrelo v zahraničí 92 občanov SR, zranených bolo 105. Oba údaje sú nižšie ako rok predtým. Najviac mŕtvych, 66, bolo v Česku, prevažne pri dopravných nehodách. Ako uviedla konzulka v ČR Jozefína Škorupová, zaznamenali aj narastajúci trend samovrážd medzi 20– až 30-ročnými ľuďmi. Desať Slovákov zomrelo v lete v Chorvátsku, z toho jedna osoba pri dopravnej nehode.

Zastupiteľské úrady vydali 970 náhradných dokladov, najviac vo Veľkej Británii. Z turistických oblastí najviac strácali doklady v Chorvátsku a Španielsku. V Česku páchali Slováci najviac priestupkov a trestných činov. Konzulka upozornila, že už 0,1 promile alkoholu pri šoférovaní je v Česku trestným činom. Na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR sa pred cestou zaregistrovalo dvetisíc ľudí, v 11 prípadoch im posielali upozornenia na nebezpečenstvo a pokyny. Je dobré napísať do dotazníka aj miesta výletov. Ministerstvo malo napr. problém s lokalizáciou ženy, ktorá išla na výlet na indonézsky ostrov, zasiahnutý zemetrasením.

Registrácia fungovala prvý rok. Druhý rok je v prevádzke linka služieb a pomoci Ministerstva zahraničných vecí SR. Za júl až september na ňu volalo 2 050 osôb, niektorí aj s kurióznymi otázkami, napríklad kde je najbližšia pumpa, pretože im došiel benzín. Na linku volala aj žena, ktorá zisťovala, či ministerstvo sleduje cudzincov v SR, najlepšie asi 50-ročných, pretože hľadala budúceho manžela. Smutnou zaujímavosťou tohtoročnej letnej sezóny je rast dovolenkových hospitalizácií pre zlý psychický stav. Aj tu boli problémy s poistením, keď poisťovňa odmietla prevoz s tým, že duševné choroby poistka nezahŕňa.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM