Webnoviny - Svet

MZV sa teší na vstup nových krajín do únie

WEBNOVINY.SK

Mikuláš Dzurinda.Foto: SITA/Michal SvítokBRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Slovensko víta dokument Európskej komisie o stratégii rozširovania a hlavných výzvach pre roky 2010 a 2011, vrátane správ o pokroku pre jednotlivé kandidátske a potenciálne kandidátske krajiny.

Bratislava je totiž pevným podporovateľom politiky ďalšieho rozširovania EÚ, ktorá podporuje reformy v kandidátskych krajinách. „Slovensko sa preto teší vstupu nových krajín do EÚ, akonáhle splnia kritériá na členstvo v únii,“ píšu z tlačového odboru rezortu diplomacie.

Slovensko teší pokrok Chorvátska, ktorý posilňuje snahu uzavrieť prístupové rozhovory s krajinou v roku 2011. „Vítame prvú správu venovanú Islandu od otvorenia prístupových rokovaní a dúfame v rýchle, ale objektívne rozhovory,“ píše sa ďalej v materiáli. Slovensku je ľúto, že prístupové rozhovory s Macedónskom nebolo možné začať pre spor okolo otázky názvu krajiny, ktorý vedie Macedónsko a Grécko. Spokojnosť vyvolávajú nové otvorené kapitoly v rokovaniach s Tureckom a Čiernej Hore Slovensko blahoželá k úspechu. Bratislava sa bude snažiť, aby Priština získala štatút kandidátskej krajiny na decembrovom zasadnutí európskej rady. Albánsko by sa zase malo snažil splniť podmienky EÚ. Slovensko sa teší na stanovisko Európskej komisie v budúcom roku k prihláške Srbska, ktoré by mu malo otvoriť cestu ku kandidátskemu štatútu a k otvoreniu rokovaní o vstupe do únie. „Dúfame, že Bosna a Hercegovina, vychádzajúc z volieb v októbri 2010, bude schopná realizovať potrebné kľúčové reformy,“ uzavreli z rezortu diplomacie.

Slovensko je vzorom pre Moldavsko Mikuláš Dzurinda sa dnes ráno vrátil z pracovnej návštevy Kišiňova, kde diskutoval najmä o eurointegrácii. Okrem oficiálnych predstaviteľov sa stretol aj so študentmi štátnej univerzity. „Vidia sa v nás,“ podotkol minister, ktorý transformáciu postkomunistickej krajiny označil za jedinečnú. Slovensko dlhodobo podporuje Moldavsko v rámci rozvojovej pomoci, do krajiny tento rok išlo 78-tisíc eur na 17 mikrograntov, Slovensko podporilo 140-tisícmi eur aj projekt vodovodu v obci Dezghinja.

Ďalším projektom je národný konvent, ktorého prvú diskusiu zažil na vlastnej koži aj Dzurinda. Podobné diskusie politikov a odborníkov sa konali pred vstupom do únie aj na Slovensku a Dzurinda verí, že táto platforma bude „nemenej prínosná, ak nie aj prínosnejšia v Moldavsku.“ Dzurinda odovzdal aj prvé slovenské víza vydané na maďarskej ambasáde v Moldavsku. V minulosti museli Moldavci chodiť po víza do rumunskej Bukurešti. Ako prvým vydal Dzurinda víza rodine Nastasovcov. Manželský pár sa s dcérou a synom chystajú na pätnásťdňový pobyt. „Bolo to pre mňa emotívne,“ priznal minister.

V troch krajinách od 1. novembra Slovensko zastupujú vo vydávaní schengenských víz maďarské diplomatické misie. Do platnosti totiž vstúpila dohoda z 27. septembra, keď maďarský minister zahraničných vecí János Mártonyi a Mikuláš Dzurinda podpísali zmluvu o zastupovaní pri vydávaní schengenských víz. Dohoda sa týka maďarských veľvyslanectiev v albánskej Tirane, moldavskom Kišiňove a saudskoarabskom Rijáde, ktoré získavajú oprávnenie vydávať miestnym občanom víza v mene Slovenskej republiky.

V rámci oficiálnych rokovaní sa Dzurinda dotkol aj problematiky Podnesterska, nikým neuznaného štátu v rámci Moldavska. Minister tvrdí, že želaným vývojom je stiahnutie ruských vojsk, no o časovom horizonte odmietol polemizovať.

Dzurinda pochválil aj Čiernu Horu Slovensko veľmi teší pokrok Čiernej Hory na jej eurointegračnej ceste. Európska komisia totiž v utorok potvrdila, že Čierna Hora splnila podmienky na to, aby sa stala kandidátskou krajinou Európskej únie. „Toto považujem za dobrý a vážny signál pre všetky krajiny bývalej Juhoslávie a západného Balkánu,“ povedal minister. Zvláštny záujem o vývoj v Čiernej Hore pramení z toho, že Slovensko bolo pri tom, keď krajina v roku 2006 vznikala. Okrem podpory jej vzniku bol v tom čase vysokým predstaviteľom EÚ Miroslav Lajčák a šéfom referendovej komisie súčasný veľvyslanec v krajine František Lipka. V tomto plebiscite Čiernohorci rozhodli o vzniku vlastného štátu.

Slovensko sa vývoju v krajine bude venovať naďalej. V nedeľu odchádza Dzurinda na návštevu Čiernej Hory. Ako priznal, zrejme nebude oslavovať, ale skôr rokovať o budúcej spolupráci. Čierna Hora je krajinou, ktorá môže využívať aj novovzniknuté centrum pre zdieľanie slovenských integračných skúseností na slovenskom rezorte diplomacie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM