Webnoviny - Svet

Na 15. ročníku festivalu Pohoda sa predstaví i Tony Allen

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Po dánskej speváčke Marie Fisker potvrdili organizátori 15. ročníka multikultúrneho festivalu Pohoda ďalších dvoch účinkujúcich. Už počas úvodného štvrtkového programu sa na trenčianskom letisku predstaví projekt Balkan Brass Battle, ktorý spája rumunských dychovkárov Fanfare Ciocarlia a srbské teleso The Marković Orkestar. Obidve mnohočlenné kapely vystúpia spoločne na jednom pódiu a budú sa snažiť presvedčiť divákov, ktorá z nich hrá lepšie a divokejšie. Fanfare Ciocarlia, dvanásťčlenný orchester z rumunskej dedinky Zece Prajini, si postupne vybudoval reputáciu najrýchlejšej balkánskej dychovej kapely. Najvýraznejší predstavitelia tzv. odnože speed brass hrajú tempom dosahujúcim rýchlosť 200 bpm. Orchester Bobana Markovića spoznal svet vďaka soundtrackom k filmom Emira Kusturicu a na koncertných pódiách dokázal svojou živelnosťou, ale aj hudobným majstrovstvom, že patrí k tomu najlepšiemu vo svojom odvetví. S Bobanom už niekoľko rokov vystupuje aj jeho syn Marko, ktorý priniesol do prejavu skupiny ešte viac šoumenstva. Obidva ansámble sa už na Pohode v minulosti predstavili, na jednom pódiu však vystúpia po prvý raz.

Druhým potvrdeným interpretom, spadajúcim taktiež pod world music, je nigérijský bubeník Tony Allen. Hudobník považovaný za zakladateľa afrobeatu oslávil tento rok už 70. narodeniny, no zo scény sa ani náhodou nechystá odísť. "Videli sme ho spoločne s jeho skupinou na tohtoročnom Szigete. Bol to koncert plný hudobnej radosti,“ uviedla produkčná Agentúry Pohoda Jana Polnischová. Rodák z Nigérie bol dlhoročným spoluhráčom saxofonistu Felu Kutiho, no počas dlhoročnej kariéry spolupracoval aj s mladšími hudobníkmi, napríklad s lídrom skupín Gorillaz a Blur Damonom Albarnom. Allen a Albarn spolupracovali na projekte The Good, The Bad & The Queen. Pod týmto názvom vydali v januári 2007 aj jedinú štúdiovú nahrávku. Len nedávno však Albarn vyhlásil, že založil novú medzinárodnú hudobnú skupinu, ktorej členom je okrem Tonyho Allena aj americký basgitarista Flea – spoluzakladateľ kapely Red Hot Chili Peppers. Zatiaľ nepomenovaná skupina má už takmer hotový debutový štúdiový album.

Festival Pohoda sa uskutoční 7. až 10. júla 2011 na trenčianskom letisku. Predpredaj vstupeniek sa začal 1. októbra 2010. Permanentka na tradičné kultúrne podujatie stojí do 14. januára 49 eur.

Agentúru SITA za Agentúru Pohoda informoval Mário Gešvantner.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM