Na breh vyplavilo "rybieho Nostradama": V minulosti bol nositeľom POHROM, ľudia sú v obavách
Záhadný obrí morský had má desivý vzhľad a vedci ho už niekoľko rokov skúmajú pre jeho "veštiace" schopnosti. Vždy keď sa objavil, došlo k veľkým pohromám.
Hovoria jej posol smrti, ryba súdneho dňa či Nostradamus z hlbín. Táto "apokalyptická ryba“ resp. Regalecus glesne, ktorá nemá slovenský názov, sa mŕtva vyplavila na pobreží Grandview v Kalifornii. Česi jej hovoria hlístoun, Angličania „giant oarfish“.
A prečo je jej prítomnosť na brehu tak znepokojujúca? Podľa starovekých legiend by jej výskyt mohol byť znamením blížiacej sa prírodnej katastrofy.
Zriedkavo videná ryba mala svetu oznámiť napríklad jadrovú haváriu vo Fukušime. Dorastá až do šiestich metrov, má dlhé strieborné telo a veľké červené oči. Podľa Národného úradu pre oceán a atmosféru môže však tento hadovitý morský tvor dorastať do dĺžky až 20 metrov. Žije však hlboko pod hladinou, preto ľudia o tomto živočíchovi veľa nevedia.
Predzvesť katastrofy
No keď sa už objaví, je predzvesťou pohromy. „Keď už si myslíte, že strážcovia vyhynuli… Pozrite sa, kto sa rozhodol sa ukázať!“, začína facebookový príspevok Scrippsovho inštitútu oceánografie s tým, že požiadal Národnú rybársku službu, aby rybu prepravila do výskumného ústavu k ďalšiemu skúmanie.
Bloggerka The Guardian Helen Sullivanová pripomenula, že v Japonsku sa ich niekoľko vyplavilo len pár týždňov predtým, ako v roku 2011 prišlo zemetrasenie vo Fukušime. Keď sa ryba objavila v Kalifornii v auguste, Los Angeles zasiahli otrasy o sile 4,4 stupňa.
Podľa vedcov je ale dôvod oveľa iný, hoci s prírodnými podmienkami súvisí. Pravdepodobne za to môžu zmeny v kvalite vody, javy El Niño a La Niña alebo skrátka to, že ryba bola buď chorá, alebo dezorientovaná a dostala sa veľmi blízko pobrežia.
Zemetrasenie?
Na Taiwane je známa ako „ryba zemetrasenia“, pretože niekoľkokrát sa s ňou rybári stretli krátko po zemetrasení s epicentrom v mori. Obľúbený výklad hovorí, že ryba vypláva na hladinu vyrušená otrasmi.
Dlhá a mazľavá ryba má svoje prirodzené prostredie v hĺbke 200 až 1000 metrov pod morskou hladinou. Živočíchy žijúce v týchto hĺbkach sú zvyčajne citlivejšie voči seizmickej aktivite a tak často dokážu vycítiť aj tie najmenšie zmeny v nej.
Zvýšenie seizmickej aktivity môže znamenať príchod zemetrasenia, ktoré by ryby mohlo ohroziť, a tak sa radšej rozhodnú vyplávať bližšie k hladine. Táto teória však doposiaľ nebola ničím potvrdená.
🐟 Just when you thought the oarfish hype had died down … Look what decided to make another appearance! 🌊 Last week,...
Posted by Scripps Institution of Oceanography on Wednesday, November 13, 2024