Správy Krimi

Na cestách zvýšte opatrnosť: Polícia rozbehla celoslovenskú osobitnú kontrolu

Vo štvrtok čaká vodičov celoslovenská osobitná kontrola. Polícia SR sa pri nej zameria na dodržiavanie povinností vodiča, nesprávnu jazdu cez križovatku a na povinnosti chodcov v cestnej premávke.

Ilustračný obrázok k článku Na cestách zvýšte opatrnosť: Polícia rozbehla celoslovenskú osobitnú kontrolu
Zdroj: TASR

„Tak, ako sme už niekoľkokrát avizovali, aj tento rok sme pripravili zvýšené bezpečnostné opatrenia počas celej letnej turistickej sezóny. Nielen na zníženie nehodovosti a úmrtnosti na cestách, ale aj na ochranu života, zdravia a majetku občanov. Polícia sa pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou v cestnej premávke zameriava na kontrolu dodržiavania dopravných predpisov všetkými účastníkmi cestnej premávky,“ objasnila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PPZ) Denisa Baloghová.

Počas minulotýždňovej kontroly (28.7.) podľa nej policajti počas šiestich hodín zistili 1223 priestupkov. „Ak to rozmeníme na drobné, každú hodinu porušilo zákon 203 účastníkov cestnej premávky a každý 20. bol pod vplyvom alkoholu," spresnila hovorkyňa PPZ s tým, že vodiči sa dopustili priestupkov v 1080 prípadoch, chodci ich spáchali 15 a cyklisti päť.

„Tieto prípady policajti riešili v blokovom konaní, čiže udelili pokutu. V ďalších 65 prípadoch zákon umožnil vybaviť priestupky napomenutím a 58 prípadov bude ďalej riešených v správnom konaní,“ priblížila hovorkyňa PPZ. Policajti podľa nej v niektorých prípadoch museli zadržať vodičské preukazy, osvedčenia o evidencii aj tabuľky s evidenčnými číslami. Okrem dopravných priestupkov odhalili aj 15 páchateľov rôznych trestných činov.

Najčastejšie sa prehrešky vodičov týkali rýchlosti (524 prípadov), použitia bezpečnostných pásov (139), technického stavu (78), používania mobilu (49), jazdy bez svetiel (41) či nesprávneho spôsobu jazdy (25). S užívaním alkoholu bolo spojených 41 priestupkov a šesť trestných činov vodičov v šiestich prípadoch sa previnili vodiči nemotorových vozidiel.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM