Webnoviny - Svet

Na Deň Zeme budú ľudia k Slovensku lepší, vyzbierajú odpadky

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 22. apríla (WEBNOVINY) – Zážitkové environmentálne aktivity i upratovanie okolia budú v envirorezorte súčasťou celosvetového Dňa Zeme 2012, ktorý si pripomíname práve v nedeľu.

„Na dôležitosť ochrany životného prostredia majú upozorniť rôzne environmentálne aktivity organizované od Bratislavy až po Humenné pracovníkmi rezortných organizácií ministerstva. Spustením akcie Vyčistime si Slovensko 2012 tieto aktivity odštartovali už v piatok 20. apríla dňom otvorených dverí na Štátnom Geologickom ústave Dionýza Štúra v Bratislave,“ poznamenala hovorkyňa ministerstva životného prostredia Beatrice Hudáková.

Na oficiálny svetový Deň Zeme je pripravených najviac aktivít. Slávnostne sa bude otvárať cyklotrasa Alpsko – Karpatského Koridoru (AKK) v réžii Chránenej krajinnej oblasti Záhorie, spolu s tímom projektu AKK.

Prírodu Slováci oslobodia od odpadkov

Akciu zameranú na odstránenie odpadkov v prostredí Národnej prírodnej rezervácie Prosiecka dolina pripravilo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši v spolupráci s Obvodným úradom životného prostredia Liptovský Mikuláš a ďalšími partnermi. Čistiť sa bude aj v Národnom parku Slovenský raj, konkrétne v jeho severnej časti a popri toku rieky Hornád. Poukázala aj na celodenné kultúrno-environmentálne podujatie vo Varíne, organizované Správou Národného parku Malá Fatra v spolupráci s partermi.

Upratovať a čistiť sa bude aj okolie Nitry, Komárna, Rimavskej Soboty, Prešova či Stropkova. „Do Dňa Zeme sa zapojilo aj 17 Obvodných úradov životného prostredia, viaceré národné parky a chránené krajinné oblasti, ako CHKO Poľana, CHKO Latorica, ale aj Národné parky Slovenský Raj a Muránska planina, ktoré množstvom aktivít pripomenú význam tohto dňa,“ informovala Beatrice Hudáková.

Deň Zeme sa oslavuje celosvetovo od roku 1990

Ku Dňu Zeme vyhlásilo ministerstvo aj školskú súťaž určenú pre materské, základné a stredné školy. Cieľom je zvyšovanie ekologického povedomia a skrášlenie a vyčistenie okolia tých subjektov, ktoré sa zaregistrovali do súťaže na internetovej stránke Dňa Zeme. Školáci majú možnosť posielať fotky alebo videá zo svojich aktivít z akcie Vyčistime si Slovensko 2012, pripomenula Hudáková.

Deň Zeme sa začal oslavovať po tom, keď vedci a ekológovia v USA ovplyvnení snímkami z kozmu, dokumentujúcimi krehkosť a zraniteľnosť Zeme, demonštračne vyzvali ku spoločnému celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme so všetkým, čo ju robí jedinečnou. Do roku 1990 venovali pozornosť Dňu Zeme predovšetkým na americkom kontinente. Svetovým sa stal od roku 1990. V tomto roku sa aktivizovalo viac ako 200 miliónov ľudí v 140 štátoch sveta, vrátane vtedajšej ČSFR.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM