Aktualizované Zo Slovenska

Na diaľniciach pracujú stovky ľudí načierno a bez pláce, tvrdí Matovič

Na výstavbe diaľničných úsekov pracujú stovky ľudí 27 dní bez prestávky po 12 hodín a často bez vyplatenia mzdy. Upozornil na to líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič.

Ilustračný obrázok k článku Na diaľniciach pracujú stovky ľudí načierno a bez pláce, tvrdí Matovič
Zdroj: TASR

Jeho slová potvrdili bývalí spolupracovníci s firmou Tibora Fujaka z Kysuckého Nového Mesta. Práve tá má nelegálne zamestnávať ľudí. Národná diaľničná spoločnosť to podľa Matoviča kryje, svedkovia sú podľa neho ochotní svedčiť.

„Sú tu priami svedkovia toho, že tento človek zamestnáva dokopy okolo 400 ľudí načierno dlhodobo bez toho, aby sa mu niečo stalo. Keď náhodou ho príde kontrolovať inšpektorát práce, tak hlavného inšpektora práce zastraší priamo niekto z NDS a doslova mu povie výčitku, ako ste si mohli dovoliť prísť na našu stavbu bez toho, aby ste nás dopredu kontaktovali,“ povedal Matovič.

Nátlak od diaľničiarov?

Výčitky a nátlak zo strany NDS potvrdil aj hlavný inšpektor práce zo Žiliny Rudolf Kubica v reportáži televízie TA3. „Aj po našej kontrole bolo veľa telefonátov, z akého dôvodu sme tam išli, prečo tam ideme a bránime termínu výstavby atď. Čo bolo prekvapujúce, lebo my si svoju prácu konáme, ako máme,“ povedal pre TA3 Kubica. Matovič poznamenal, že inšpektoráty práce nemajú oznamovať svoju kontrolu.

Matovič sa pýta, prečo v tejto veci nekoná polícia, prokuratúra či príslušné ministerstvá. Fujak musí mať podľa Matoviča konexie nielen v NDS, ale všade, keďže ide o systematickú prá­cu.

„Musí to byť ich človek, ochrana na najvyšších miestach,“ vyhlásil Matovič. Poukázal aj na to, že Fujak má drahé autá, hoci ľuďom za prácu riadne neplatí. Navyše, jeho daňové priznania podľa Matoviča nenasvedčujú tomu, že si môže takéto autá dovoliť.

NDS sa bráni

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) odmieta akékoľvek porušovanie zákona a dôrazne sa ohradzuje voči tvrdeniam, že by kedykoľvek podporovala čiernu prácu alebo iné nelegálne aktivity. Uviedla to pre TASR hovorkyňa diaľničnej spoločnosti Eva Žgravčáková.

„Nie je pravda, že by ktorýkoľvek zamestnanec našej spoločnosti ovplyvňoval alebo zastrašoval hlavného inšpektora Inšpektorátu práce Žilina,“ zdôraznila Žgravčáková.

NDS podľa jej slov plne spolupracovala pri neohlásenej kontrole pracovníkov Inšpektorátu práce Žilina. „Kontrolóri sa spolu s políciou na stavbu dostali bez problémov a kontrolu riadne vykonali,“ dodala hovorkyňa.

Podobne aj ministerstvo dopravy uviedlo, že nie je pravda, že by rezort dopravy alebo niektorá zo spoločností z rezortu kryla čiernu prácu. „Naopak, všetky spoločnosti spadajúce pod rezort dopravy plne spolupracujú s jednotlivými inšpektorátmi práce,“ uviedli z odboru komunikácie ministerstva.

Rezort verí, že príslušné inšpektoráty práce si budú aj naďalej robiť svoju robotu a plne podporuje snahu o odstránenie čiernej práce zo stavieb.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM