Na dovolenke pozor aj na občiansky preukaz: Čo robiť pri jeho strate alebo krádeži?

Ministerstvo vnútra radí čo robiť v prípade ak stratíte alebo vám niekto ukradne občiansky preukaz. Tieto rady, vám môžu pomôcť.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Na dovolenke pozor aj na občiansky preukaz: Čo robiť pri jeho strate alebo krádeži?
Zdroj: TASR

Dovolenkári by si mali dávať na dovolenke pozor aj na občiansky preukaz. Ak majú elektronický občiansky preukaz a stratia ho alebo im ho ukradnú, treba ho rýchlo zablokovať.

Zablokovanie preukazu

„Môžeme to urobiť klasickou cestou návštevou najbližšieho pracoviska polície u nás či v zahraničí. Oveľa pohodlnejší a rýchlejší spôsob je však zablokovať občiansky preukaz elektronicky v priebehu pár minút, a to z hociktorého miesta na zemeguli, kde majú internet,“ vysvetľuje ministerstvo a odkazuje na portál www.slovensko.sk.

Tam je služba prevádzkovaná ministerstvom vnútra pod názvom Modifikácia kontaktných údajov v informačnom systéme dokladov menu-doklady/do-modifikacia/.

„Slúži na to, aby ste si po prihlásení sa s občianskym preukazom s bezpečnostným osobným kódom (BOK) sami mohli upravovať kontaktné údaje o sebe v evidenciách ministerstva vnútra – napríklad telefónne číslo či e-mail, na ktorých vás štátni úradníci v prípade potreby zastihnú,“ informuje rezort.

Okrem toho ale služba modifikácia kontaktných údajov umožňuje zadať tzv. diskrétny údaj, ktorý je kľúčovým pri svojpomocnej elektronickej blokácii strateného či odcudzeného občianskeho preukazu. „Je to krátke heslo, ktoré si systém uloží do svojej pamäti a – čo je veľmi dôležité – vy si ho musíte udržať v pamäti vo vašej hlave. Inak vám zostáva návšteva polície,“ doplnilo ministerstvo.

Nahlásenie straty či krádeže

V prípade straty či krádeže občianskeho preukazu potom majú ľudia použiť príbuznú elektronickú službu Nahlásenie straty alebo odcudzenia občianskeho preukazu s čipom. https://portal.minv.sk/…sluzby/strat a/

„K tej sa netreba prihlasovať z logického dôvodu – nemáte čím, ste bez občianskeho. Služba si od vás vyžiada vaše meno, priezvisko, rodné číslo a predovšetkým – diskrétny údaj. Občiansky preukaz bude automaticky zablokovaný a stáva sa neplatným a vy ste do 30 dní povinný požiadať o vydanie nového dokladu,“ odkazuje rezort.

Elektronický občiansky

Na takúto službu je však podľa ministerstva pripravených len okolo 7000 Slovákov. Rezort pripomína, že na vybavenie elektronického občianskeho preukazu vyzýva už mesiace. Štatutári firiem zapísaných v obchodnom registri sa bez neho od júla nedostanú do svojej elektronickej schránky.

Napriek výzvam si veľa z nich nechalo vybavovanie na poslednú chvíľu, čo sa odráža na čakacích dobách. „Sú dlhé rady a počkáte si aj vyše hodiny,“ informuje rezort. Pripomína, že občiansky preukaz si môže každý občan vybaviť na hociktorom oddelení nezávisle od miesta trvalého pobytu. Ministerstvo vnútra ich prevádzkuje po celom Slovensku 76.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame