Webnoviny - Svet

Na Európsku filmovú cenu navrhli film Marhuľový ostrov

WEBNOVINY.SK

szidi TobiasFoto: SITA/Tomáš BenedikovičBRA­TISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) navrhla na Európsku filmovú cenu filmy Marhuľový ostrov a dokument 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna. Na ocenenie bolo možné navrhnúť dlhometrážny film, ktorý mal premiéru po 1. júli 2010, je európsky v súlade s Dohovorom o filmových koprodukciách a bol verejne distribuovaný (filmová kópia nie je podmienkou).

SFTA tradične vyberá z filmov, kde slovenský tvorivý podiel dosahuje aspoň polovicu podľa bodovania Dohovoru. Pri cene Prix Arte, určenej pre dokumentárne filmy, je stanovená aj podmienka, že film musí mať minimálne 70 minút.

O výbere filmov hlasovali členovia SFTA. Do hlasovania sa zapojilo 67 zo 123 riadnych členov a dvaja čestní členovia. Akademici vyberali z dvoch hraných snímok – Legenda o lietajúcom Cypriánovi a Marhuľový ostrov a troch dokumentov – 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna, Chránené územia a Nesvadbovo. Po prvý raz mali členovia možnosť hlasovať aj za to, aby SFTA v danom roku nenavrhovala žiaden film.

Spomedzi hraných filmov si akademici vybrali debut Petra Bebjaka Marhuľový ostrov a dvojdielny dokument Martina Šulíka venovaný zlatej ére československého filmu 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna.

Dvadsiate štvrté slávnostné odovzdávanie Európskej filmovej ceny sa uskutoční 3. decembra v Berlíne. Viac informácií o jednotlivých kategóriách, spôsobe výberu nominácií a držiteľoch cien môžu záujemcovia získať na europeanfilma­cademy.org.

Agentúru SITA informovala výkonná viceprezidentka SFTA Zuzana Mistríková.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM