Rastislav Búgel Zo zahraničia

Na Európu sa valí vlna BRUTÁLNEHO tepla: Miestami bude až +45 °C!

Hoci na Slovensku aktuálne zažívame ochladenie, časti Európy sa musia pripraviť na extrémne horúčavy.

Ilustračný obrázok k článku Na Európu sa valí vlna BRUTÁLNEHO tepla: Miestami bude až +45 °C!
Zdroj: pixabay.com/

Masa horúceho vzduchu z Afriky aktuálne dorazila na juh Európy. Už teraz dosahujú teploty vysoké hodnoty v Taliansku a aj v Grécku.

Podľa iMeteo.sk hneď ráno teploty v Aténach dosiahli +30 °C a očakávalo sa, že počas dňa sa dostanú až k hranici +40 °C. Ak sa chystáte na dovolenku, pripravte sa tak na vlnu horúčav.

Pekelné teplo

„Najvyššie teploty v Grécku v tomto týždni sa očakávajú v stredu a vo štvrtok. Na niektorých miestach majú teplomery ukazovať až +43 °C, lokálne aj +45 °C,“ píše server.

„Vlny horúčav u nás nie sú nezvyčajné, ale tradične sa zaznamenávajú v júli a auguste. Júnové horúčavy sú mimoriadne, aspoň v poslednom čase to tak bolo, a môžeme ich označiť ako skoré horúčavy,“ uviedli grécki meteorológovia.

Spolu s horúčavami prichádza aj riziko požiarov. Podľa iMeteo.sk už v Grécku vyhlásili výstrahu 4. kategórie na 5-bodovej stupnici.

Horúco aj v ďalších krajinách

Horúco je aj v susednom Turecku. Kým cez víkend sa tam ochladilo, uprostred týždňa sa budú teploty šplhať k +40 °C. Podľa experta na počasie Orhana Sena môžu byť v Turecku počas júla a augusta zaznamenané rekordné teploty.

Hlavný meteorológ z British Weather Services Jim Dale pre express.co.uk uviedol, že teploty medzi 40 až 45 °C očakávajú aj v Španielsku a extrémne horúco bude aj na juhu Portugalska.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM