Webnoviny - Svet

Na Haiti je asi päť Slovákov

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Na Haiti, ktoré v noci na dnes postihlo silné zemetrasenie, sú minimálne piati slovenskí občania. Agentúre SITA to povedali zástupcovia organizácii, vďaka ktorým sa tam dostali a iné zdroje.

Na severe krajiny by mal byť saleziánsky misionár, 80-ročný Augustín Vrecko z obce Kostolná Ves. Spolu s ním tam pôsobí aj jeho misijný dobrovoľník, 30-ročný Štefan Račák z oravskej obce Novoť. Obaja pôsobia na severe krajiny v horách v dedine Aguamit, povedal SITA hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik. Rodina Račákovcov o synovi, ktorý do krajiny odišiel vlani v jeseni, zatiaľ nič nevie.

Na Haiti prišla minulý týždeň v sobotu aj Anna Ciganpalová, 51-ročná sestra z rádu vincentiek z Nitry. Agentúre SITA to povedala Anna Blehová zo sekretariátu rehoľnej Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul. Informáciu získali z centrály rehole v Paríži, ktorej to potvrdila sestra predstavená na Haiti. „Zatiaľ nevieme, či bola v hlavnom meste. Je v poriadku, dom však majú zničený,“ povedala SITA Blehová.

Ďalší dvaja slovenskí občania by mali byť na severozápade krajiny. Lekár Vladimír Krčméry z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave SITA povedal, že v krajine majú štyri kliniky, kde pracuje 22 zamestnancov. „Z toho sú dvaja Slováci a jedna Češka,“ povedal Krčméry. Dve kliniky e-mailovali, že sú v poriadku. Zásoby liekov majú na šesť až desať dní, dodal.

Podľa Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) sa v krajine nenachádzajú slovenskí turisti. Naše cestovky organizujú zájazdy len do tej časti ostrova, ktorá patrí Dominikánskej republike a tú zemetrasenie nepostihlo. Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že prostredníctvom dobrovoľného formuláru sa v krajine zaregistrovali štyria Slováci.

Počet Slovákov v Dominikánskej republike je však nejasný. Lukáš Švaro z www.pelikan.sk pre agentúru SITA uviedol, že si cez túto internetovú stránku kúpilo letenku a aktuálne sa v Dominikánskej republike nachádza približne 20 cestujúcich. Silvia Ladvenicová z Kartago Tours agentúre SITA potvrdila v Dominikánskej republike šiestich turistov, ktorí sú v poriadku. Nemá informácie, či sa niektorí z nich zaregistrovali na ministerstve, pretože to robia klienti individuálne a dobrovoľne. Do destinácie cestujú aj kancelárie Bubo a Satur, ale aktuálne tam turistov nemajú.

Karibský ostrov Haiti sa skladá z dvoch štátov, na západnej tretine je štát Haiti a na východných dvoch tretinách Dominikánska republika. Zemetrasenie ničilo krajinu v noci na dnes. V hlavnom meste Port-au-Prince vládne panika a k chaotickej situácii prispieva aj prerušenie telekomunikačných spojení. Podľa humanitárnych pracovníkov, ktorí v oblasti pôsobia, si zemetrasenie vyžiadalo tisíce obetí.

Na katastrofu už zareagovali mnohé krajiny vrátane USA, Kanady, Francúzska a krajín Latinskej Ameriky. Všetci ponúkajú jednej z najchudobnejších krajín sveta materiálnu pomoc. Ministerstvo vnútra SR zatiaľ o tom neuvažuje. „Z Európskeho monitorovacieho centra zatiaľ takáto požiadavka neprišla,“ povedala SITA Ľudmila Staňová z komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra.

Ministerstvo zahraničia neodporúča cestu do regiónu

Ministerstvo zahraničných vecí vzhľadom na prírodnú katastrofu na karibskom ostrove Haiti odporúča slovenským občanom zvážiť cestu na Haiti a okolitých krajín. „Vzhľadom na prerušenie spojenia s ostrovom neexistujú zatiaľ oficiálne správy o počte mŕtvych, zranených a materiálnych škodách,“ uviedol hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Stano.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM